25/02/2024
Hurricanes 10 19 7 16 - 51 -
Kill Beer 9 16 7 13 - 45 -

Ασταμάτητοι οι Hurricanes!

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Hurricanes στον τρίτο όμιλο της Evolution League, καθώς για την 19η αγωνιστική κέρδισαν την Kill Beer με 51-45 και για πρώτη φορά βρίσκονται εκτός ζώνης υποβιβασμού!

Με αρκετά νεκρά διαστήματα και βιαστικές επιλογές ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το ντέρμπι, με τους Hurricanes να προηγούνται με 10-9, χάρη σε τρίποντα των Λατίφη και Βασιλειάδη. Ο Γκούνας με 5 πόντους και ο Μπογέας με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο ο Μπογέας έβγαλε το "όπλο" του και με τρία δικά του τρίποντα και ένα του Ναλμπαντούδη, έδωσαν στην Kill Beer αέρα 8 πόντων, 12-20, 6:00 για την ανάπαυλα. Κάπου εκεί πήρε μπρος ο Μεντής και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Περσίτσα, έστειλαν τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 29-25.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο πλευρές κόλλησαν στο επιθετικό κομμάτι και έτσι το 29-25 έγινε 36-32. Ο Ιωαννίδης με 5 πόντους και ο Μεντής με 2 σκόραραν για τους "Τυφώνες", ενώ για τους "Μπυρόβιους" τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Παντελόπουλος, Μπακάλης και Μπογέας. Σκορ τρίτης περιόδου 36-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Hurricanes άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Λατίφη, Περσίτσα και Μεντή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 51-45! Ο Ναλμπαντούδης με δύο τρίποντα και ο Μπογέας με 5 πόντους ξεχώρισαν για την Kill Beer στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Betsson MVP των Hurricanes ο Ιωαννίδης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος της Kill Beer ο Μπογέας με 22 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 2/6 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 5 λάθη.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βλάχος 2, Βασιλειάδης 3 (1), Ιωαννίδης 11 (1), Κασσελάκης 4, Λατίφης 8 (2), Μεντής 16 (1), Περσίτσας 7 (1), Ρούσσος, Ταμιωλάκης

Kill Beer (Παντελόπουλος): Γεωργιόπουλος, Αράπογλου, Γκούνας 5 (1), Μπακάλης 4, Μπογέας 22 (4), Παντελόπουλος 5, Ναλμπαντούδης 9 (3)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης, παρά το γεγονός πως ήταν ντέρμπι παραμονής!