05/12/2023
Ball Don't Lie - - - - - - -
Falcons - - - - - 20 -

Ασταμάτητοι οι Βαll Don't Lie, υπέταξαν και τους Falcons

Πραγματοποιώντας μια ακόμα πολύ γεμάτη εμφάνιση και παίζοντας άμυνα υψηλού επιπέδου, οι Ball Don't Lie έφτασαν σε ακόμα μια νίκη στη Development League, αυτή τη φορά κόντρα στους μαχητικούς Falcons (47-36). Οι Falcons από την άλλη, σταμάτησαν το εξαιρετικό τους σερί, αφού παρότι έπαιξαν καλή άμυνα, αυτή τη φορά προδόθηκαν από την αστοχία και τα λάθη τους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ αμφίρροπο, με το σκορ να κινείται σε πολύ χαμηλά επίπεδα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο - πόντο. Ενδεικτικά, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, καμία από τις δύο ομάδες δεν τελείωσε κάποια περίοδο πετυχαίνοντας διψήφιο αριθμό πόντων, με τις άμυνες να δεσπόζουν και τους ΒDL να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με βραχεία κεφαλή (18-17).

Στην επανάληψη, τα πράγματα άλλαξαν, με τους Ball Don't Lie να αρχίζουν σταδιακά να βρίσκουν κάποια μεγάλα σουτ και να χτίζουν momentum. Μπέρτσος και Κόλλιας έκαναν σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα, ενώ την ίδια στιγμή, ο Χαριτωνίδης έκανε ''θραύση'' στον τομέα του ριμπάουντ, δίνοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις στην ομάδα του. Με επιμέρους σκορ 29-19 στο δεύτερο μέρος, οι BDL έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (47-36) και συνεχίζουν να προελαύνουν στο πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σαμψών Χαριτωνίδης, με 5 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα.