18/11/2021
Collectors 6 8 19 20 - 53 -
Buzzer Eaters 13 14 16 19 - 62 -

Ασταμάτητοι οι Buzzer Eaters!

Το πέντε στα πέντε έκαναν οι Buzzer Eaters το βράδυ της Τετάρτης στο Μπασκετάκι Αρένα, καθώς σε ένα όμορφο παιχνίδι , κράτησαν την διαφορά που πήραν στο δεύτερο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 53 – 62 απέναντι τους μαχητικούς μέχρι το τέλος Collectors.

Οι Eaters μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο, και με οδηγούς στην επίθεση τους Ζαννιά(5) και Βουνισέα(4), προηγήθηκαν 6 – 13 απέναντι στους Collectors που πέτυχαν μόνο ένα καλάθι εντός παιδιάς(Χαραλαμπόπουλος).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση βρίσκοντας μόνο 8 πόντους με Κυριάκου(4) , Χαραλαμπόπουλο και Διφτόπουλο. Στην αντίπερα όχθη , οι Eaters με τον Καύκα να είναι κυρίαρχος στον αέρα και να βάζει και 6 πόντους και τους Ρίζο, Δεδεμάδη και Γιάννο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 14 – 27.

Στην τρίτη περίοδο οι Collectors παρότι έμειναν με πέντε παίκτες λόγω τραυματισμού του Παπαδοπούλου ήταν ελαφρώς καλύτεροι. Ο Κυριάκου έδινε συγκλονιστικές μάχες στην ρακέτα με 8 πόντους και πολλά ριμπάουντ και είχε βοήθειες από Διφτόπουλο με 6 και Τσατσάνη με 5 πόντους αντίστοιχα. Οι Buzzer Eaters είδαν τον αρχηγό τους (Ζαννιάς) να βγαίνει πάλι μπροστά με 8 πόντους, κρατώντας το προβάδισμα με 33 – 43.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο απολαυστικό από πλευράς σκορ(20-19)μεταξύ των δύο ομάδων. Οι Collectors έδειχναν να πιστεύουν στην ανατροπή και πάλευαν με τον συγκλονιστικό Κυριάκου να είναι μπροστάρης στην επίθεση με 10 πόντους και να έχει άξιο συμπαραστάτη τον Διφτόπουλο με 5 , όταν όμως η μπάλα έκαιγε , ο αρχηγός των Eaters Γιάννης Ζαννιάς με μεγάλα σουτ και 10 συνολικά πόντους, κρατούσε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Το τελικό 53 – 62 κρίνεται δίκαιο βάση της εικόνας του παιχνιδιού και άφησε μόνους πρώτους τους Buzzer Eaters στον τέταρτο όμιλο της Development.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Καύκας με 9 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κυριάκου με double double 24 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Collectors είχαν 17 / 56 δίποντα, 3 / 32 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Eaters είχαν 21 / 47 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 5 / 8 βολές, κατέβασαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Τσατσάνης 8(8ρ.), Αγγελομάτης 2(11ρ.), Χαραλαμπόπουλος 4(7ρ.), Κυριάκου 24( 18ρ.), Παπαδόπουλος, Διφτόπουλος 15(6ρ.).

Buzzer Eaters(Ζαννιάς): Γιάννος 2, Βουνισέας 6, Ρίζος 14, Χαραλαμπόπουλος 2, Ζαννιάς(double double) 23(10ρ.), Δεδεμάδης 2(8ρ.), Δρούγκας 2(8ρ.), Καύκας 9(13ρ.), Λιγνός 2(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Η δύναμη του Καύκα, τα μεγάλα σουτ του Ζαννιά και η ηρωική εμφάνιση του Κυριάκου!