02/06/2022
Escapers 18 23 7 21 - 69 -
Boom Shakalaka 4 16 12 11 - 43 -

Ασταμάτητοι οι Escapers!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων  για τη Development 2  League  , οι Escapers πραγματοποίησαν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς η Boom Shakalaka  υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 69-43.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Σιώπκα , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 31 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι γηπεδούχοι με τον Τσικλιτσή  να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα , 9-4 , ενώ με ένα υπέρ τους σερί 9-0 έκλεισαν τη περίοδο έχοντας διαφορά δεκατεσσάρων πόντων , 18-4  . Ο Σιώπκας πέτυχε 6 πόντους , ενώ οι Σαραντόπουλος και Παναγιωτίδης  είχαν από 2   .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Boom με τον Κόττεα να αναλαμβάνει δράση μείωσαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δέκα πόντους , 23-13 , οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 έστειλαν τη διαφορά στους δεκαεννιά , 32-13 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 41-20 υπέρ των γηπεδούχων . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σιώπκας  με 9 πόντους  , ενώ στην αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Κοττέας   .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Escapers συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα της περιόδου να αγγίζει τη τιμή των είκοσι δύο πόντων , 48-26 , για να έρθει η αντίδραση της Boom , αφού με έξι αναπάντητους πόντους έκλεισε τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο μείον δεκαέξι , 48-32    . Ο Σιώπκας  πέτυχε 4 πόντους , ενώ ο Λάσκος είχε 6  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους Escapers να πανηγυρίζουν  τρίτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση   με σκορ 69-43  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Σιώπκας με 31 πόντους , 5 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 5  κλεψίματα   , ενώ για τους ηττημένους ο Νίκος Κοττέας  είχε 15 πόντους , 16 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο  .

Οι Escapers είχαν 25/52 δίποντα , 4/18 τρίποντα  , 7/13 βολές ,  37 ριμπάουντ , 18 ασίστ , 11 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 6 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/55 δίποντα , 1/10 τρίποντα , 2/8 βολές , 52 ριμπάουντ , 12 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 5 κοψίματα  και 19 λάθη .

Escapers (Κεφαλά) : Τάγκας 4 , Σιώπκας 31 , Σταματόπουλος 10  , Γαρίνης 9 , Τσικλιτσής  15

Boom Shakalaka(Μουστάκας): Παναγιωτίδης 11 , Κοττέας 15 , Σαραντόπουλος 5 , Παπανικολόπουλος 6 , Λάσκος 6   .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Σιώπκα!