07/11/2021
Harlems 19 12 13 11 - 55 -
Ιπ-πότες 15 12 9 11 - 47 -

Aσταμάτητοι οι Harlems!

Στο κλειστό των Νέων Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master League , οι Harlems παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα , καθώς νίκησαν τους Ιπ-πότες με 55-47.

Ο Θανάσης Σιάμος και η παρέα του κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν ως ομάδα σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο, έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες ,έβγαλαν αιφνιδιασμούς και επιβεβαίωσαν τη φήμη που τους ακολουθεί στα γήπεδα του Basketaki the League ως μια ομάδα που θα κάνεις θόρυβο  στο πρωτάθλημα της Master .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με έναν πόντο διαφορά, 8-9 ,  με τους Harlems να πετυχαίνουν ένα επιμέρους 11-6 και να κλείνουν τη περίοδο σε θέση οδηγού με 19-15  .

Το δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι παίκτες του Σπύρου Νταλαπίρα επανέκτησαν το προβάδισμα , 21-22 , με τους γηπεδούχους να απαντούν και με ένα 10-5 να προσπερνούν με τέσσερις πόντους διαφορά ,31-27 , όπου ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν  με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού  έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτατη τιμή της ,αυτής των έντεκα πόντων με 43-32  , ενώ έκλεισαν τη περίοδο με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 44-36 .

Η τελευταία στροφή του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τους Harlems να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα της Μaster League  με 55-47 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Σιάμος  με 8 πόντους , 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Μανώλης Κουρούμαλης είχε 7 πόντους , 18 ριμπάουντ , 1 ασίστ , 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο .

Οι Harlems  είχε 18/55 δίποντα , 3/13 τρίποντα , 10/14 βολές , 48 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  8 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 9 λάθη , ενώ οι Ιππότες  είχαν 16/37 δίποντα , 3/31 τρίποντα , 6/9 βολές , 42 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 8 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 11 λάθη .

Harlems(Ρουσιώτης): Κοψιδάς 16 , Σκαρμέας 4 , Σιάμος 8 , Διαμαντόπουλος  , Κουτρουμπής 3 , Καρράς 9 , Σταυρόπουλος 5 , Μωυσίδης , Δαμίγος 10 .

Ιπ-πότες(Νταλαπίρας) : Αγγελόπουλος 8 , Σάλλαρης 8 , Κουρούμαλης 7 , Μπαμπάτσικος  , Κεκεμπάνος 7 , Χουσέας 6 , Σιαπάνης 4 , Ρούσσος 5 , Μούρτζος 2 .

Τι μας άρεσε : Η τρίτη συνεχόμενη νίκη των Harlems  , που είχε σαν αποτέλεσμα να φιγουράρουν στη πρώτη θέση της βαθμολογίας  μαζί με τους Γκουρούδες !