25/01/2023
Monstars 17 21 22 23 - 83 -
Stefanina Timberwolves 20 12 17 18 - 67 -

Ασταμάτητοι οι Monstars!

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο προσφέροντας θέαμα στους θεατές. Οι Stefanina Timberwolves κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Simovic να είναι εξαιρετικός κοντά στο καλάθι φτιάχνοντας το παιχνίδι για την ομάδα του. Οι Monstars δεν άργησαν να απαντήσουν με τον Αντώνη Αγατσιώτη να βγαίνει μπροστά για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 17-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τον Αμπατζή να παίρνει το όπλο του και να ευστοχεί σε συνεχόμενες τρίποντες βόμβες. Οι Stefanina Timberwolves δεν μπόρεσν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση παρά τις προσπάθειες του Καλλιώρα, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 38-32.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τις όμορφες συνεργασίες του Χουρδάκη και του Καλλιώρα, όμως οι Monstars κράτησαν την ψυχραιμία τους και με το γρήγορο παιχνίδι τους κατάφεραν να βρουν λύσεις με τον Στράντζαλη και τον Καντζαρίδη διαμορφώνοντας το 60-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι Stefanina Timberwolves μπήκαν δυνατά με τον Βαχτσεβάνο και τον Simovic να βγαίνουν μπροστά γα την ομάδα τους, όμως οι Monstars με όμρφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη με το τελικό 83-67.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 24 πόντους, 17 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μιχάλης Χουρδάκης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Monstars: Αγατσιώτης Α. 24, Αμπατζής 20(6), Πετάβρατζης 1, Στράντζαλης 14(3), Καντζαρίδης 14, Αγατσιώτης Κ. 6, Τσιαδήμος 4.

Stefanina Timberwolves: Καλλιώρας 26(1), Μπουτκόβαλης, Simovic 12(2), Αλεπάκης, Χουρδάκης 10, Κυπραίος 4, Κλώνος, Πετρίδης 1, Μπουτκόβαλης 14.

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες των παικτών των δύο ομάδων.