13/12/2023
Respect 26 18 27 22 - 93 -
Anatolians Jazz 14 18 14 18 - 64 -

Ασταμάτητοι οι Respect!

Η πρώτη περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με εντυπωσιακές στιγμές από τους παίκτες. Οι Κυριαζίδης, Αμοιρίδης και Χατζάκης από τους Respect έδειξαν τη δυναμική τους στο γήπεδο, καταφέρνοντας να αντιμετωπίσουν τους αντιπάλους τους με εξαιρετική δεξιοτεχνία. Οι καλές επιλογές στην επίθεση και η ασφαλής άμυνα έδωσαν στην ομάδα των Respect το προβάδισμα στο σκορ με 26-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε, οι Anatolians Jazz δεν έμειναν πίσω. Οι Παρισάκης, Οδοντίδης και Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπος, ανέλαβαν τον ρόλο των ηγετών και αντέδρασαν εντυπωσιακά. Οι επιθέσεις των Respect έγιναν πιο δυναμικές και αποτελεσματικές, με αποτέλεσμα το σκορ να γράφει 44-32 υπέρ των Respect στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Το τρίτο δεκαλέπτο ήταν μια περίοδος όπου οι Respect κυριάρχησαν απόλυτα. Οι Κυριαζίδης, Αμοιρίδης και Χατζάκης συνεργάστηκαν αρμονικά, επιτυγχάνοντας εντυπωσιακά καλάθια και παρέχοντας εκπληκτικές ασίστ. Η άμυνα τους ήταν συνέχισε να παραμένει σε υψηλά επίπεδα, καταφέρνοντας να αυξήσουν τη διαφορά στο σκορ, που έκλεισε στο 71-46.

Το τέταρτο δεκαλέπτο αποτέλεσε το επικριτικό κεφάλαιο του αγώνα. Οι Respect συνέχισαν να δείχνουν υψηλό επίπεδο αγωνιστικής κλάσης, καταφέρνοντας να διατηρήσουν τον ρυθμό τους και να διευρύνουν τη διαφορά. Με τους Κυριαζίδη, Αμοιρίδη και Ξένο να συνεχίζουν να ξεχωρίζουν, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την απόλυτη νίκη των Basketόσαυρων με σκορ 93-64.

MVP του αγώνα είναι ο Παναγιώτης Κυριαζίδης ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Anatolians Jazz είναι ο Θρασύβουλος Οδοντίδης ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Respect: Αξάς 8, Αμοιρίδης 15, Ανδρεάδης, Γρίδας, Κυριαζίδης 23(2), Μολυβιάτης 7(1), Μυλωνάς 4, Νεδελκόπουλος 5, Ξένος 14(4), Πετρούδης 2, Χατζάκης 15

Anatolians Jazz: Αλεξιάδης 14(2), Βαφειάδης 4, Εφραιμίδης 5, Οδοντίδης 13, Παρισάκης 14, ΧατζηεμμανουήλΔημ. 2, ΧατζηεμμανουήλΧ. 12