03/06/2023
Komic n Tragic 12 11 20 21 - 64 -
Rakuzan 13 13 9 9 - 44 -

Ασταμάτητοι οι Summer Tragics!

Πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Summer Tragics στον έβδομο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν την Rakuzan με 64-44 και κρατούν στα χέρια τους την πρώτη θέση!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με την Rakuzan να προηγείται με 12-13, χάρη σε 4 πόντους του Αμανατίδη, 4 του Λογοθέτη και έμμεσο τρίποντο του Μάνου Η. Παυλίδη. Ο Τσιώγκας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Παπαδόπουλος και Ποθητός.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντα των Παντελή Χάιδου και Αμανατίδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 26-29. Τους Summer Tragics κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Παπαδόπουλου και οι 3 του Λίγγρη.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 7 πόντους του Ντρες, 5 του Τσιώγκα, 4 του Παπαδόπουλου και άλλους τόσους του Λίγγρη, οι "Τραγικοί" κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και πήραν αέρα 8 πόντων, 43-35. Λίγα πράγματα επιθετικά για την Rakuzan στο τρίποντο δεκάλεπτο, με τον Μάνο Η. Παυλίδη να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 43-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Summer Tragics διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Γιώργο Σπυράτο, Μάνο Σπυράτο, Τσιώγκα, Ντρες, Παπαδόπουλο και Λίγγρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 64-44! Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Νίκος Παυλίδης και Μάνος Η. Παυλίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 21/53 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/9 βολές, 16/59 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson mvp των Summer Tragics ο Παπαδόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 8/16 δίποντα. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Rakuzan ο Μάνος Η. Παυλίδης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Summer Tragics (Τσιώγκας): Λίγγρης 11, Ντρες 12 (2), Παπαδόπουλος 16, Σπυράτος Γ. 4 (1), Σπυράτος Μ. 2, Ποθητός 2, Τσιώγκας 17 (3)

Rakuzan (Μάνος Η. Παυλίδης): Αμανατίδης 9 (1), Λογοθέτης 8, Παυλίδης Η.Μ. 11, Παυλίδης Σ.Μ. 2, Παυλίδης Ν. 9 (1), Χάιδος Μ., Χάιδος Π. 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο μέρος των Tragics!