12/06/2022
Τεμπελχανάδες 15 19 14 20 - 68 -
Termites 4 9 10 11 - 34 -

Ασταμάτητοι οι Τεμπελχανάδες!

Την μοναξιά της κορυφής του δευτέρου ομίλου της Summer D2-League συνεχίζουν να απολαμβάνουν και μετά την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής οι Τεμπελχανάδες, καθώς κέρδισαν εύκολα τους Termites με 68-34 στο Basketaki Arena και έκαναν το 4/4!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Τεμπελχανάδες στο ματς, καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και 4 πόντους του Μακαρίτη, αλλά και τρίποντο του Ανδρικόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 11 πόντων, 15-4. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πολύδωρο και Καρκατσέλη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρία νέα τρίποντα του Μακαρίτη, ένα του Δημαρά και έμμεσο τρίποντο του Κώστα, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 21 πόντων, 34-13. Δεν μπόρεσαν οι Termites να αντιδράσουν σε εκείνο το σημείο, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε Καρκατσέλης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του ματς, με το συγκρότημα του Λεπίτκα να διατηρεί εύκολα την απόσταση ασφαλείας και με τους Απάλλα – Δημαρά να πετυχαίνουν από 7 πόντους ο καθένας, έκλεισαν την περίοδο στο +25, 48-23. Το δίδυμο Καρκατσέλη – Δημήτρη Φουντά ηγήθηκε της επίθεσης των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με 4 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Αλέξανδρος Φουντάς. Σκορ τρίτης περιόδου 48-23!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Τεμπελχανάδες έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 68-34 , έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των  Μακαρίτη, Απάλλα, Δημαρά και Γκούμα. Για την παρέα του Αποστολόπουλου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πολύδωρος, Αλέξανδρος Φουντάς και Καρκατσέλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 18/35 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/13 βολές, 10/29 δίποντα και 3/28 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Τεμπελχανάδων ο Μακαρίτης με 22 πόντους, έχοντας 1/4 βολές,  3/9 δίποντα και 5/10 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Termites ο Φιλιππαίος με 2 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Τεμπελχανάδες (Λεπίτκας): Ανδρικόπουλος 3 (1), Γκούμας 2, Απάλλας 18, Καραγεώργος, Δημαράς 14 (2), Κώστας 3. Κολιούσης 2, Μακαρίτης 22 (5), Ραΐζης, Παπαδόπουλος 4

Termites (Αποστολόπουλος): Καρκατσέλης 16 (3), Πολύδωρος 8, Αποστολόπουλος, Χατζητσομπάνης, Φουντάς Α. 4, Φουντάς Δ. 4, Φιλιππαίος 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Τεμπελχανάδες!