08/03/2023
Ageli B.C. 9 6 15 13 - 56 -
Σκόρπιοι BC 17 11 14 16 - 70 -

Ασταμάτητοι Σκόρπιοι!

Δεν υπήρξε κάποια στιγμή στην αναμέτρηση που οι Σκόρπιοι να έχασαν τον έλεγχο και να απειλήθηκαν από την Αγέλη, με το 56-70 να δίνει άλλη μια νίκη στο... σακούλι της παρέας του Χειράκη.

Σοβαροί και πειθαρχημένοι, οι Σκόρπιοι πάτησαν παρκέ και... πάτησαν την Αγέλη με 9-17 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Ασπρούλη και Ν. Χειράκη να συνεργάζονται στο ποστ και να εκμεταλλεύονται στο έπακρο το πλεονέκτημα ύψους και... μεγέθους, με την Αγέλη να ακολουθά, με τον Αγγελή να ξεχωρίζει με την ενέργεια, το πάθος και τις επιθετικές του αρετές.

Ο Δήμου μπορεί να ήταν θετικός και να κρατούσε τους Σκόρπιους μπροστά με 7 (22-29), η Αγέλη όμως άλλαξε προς το καλύτερο, ο Κεχαγιόγλου με τον Δημητρό "κουβάλησαν" επιθετικά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-40 για τους φιλοξενούμενους, με τον Ασπρούλη "άχαστο" προς το τέλος και... κολώνα κατω απο τα δυο καλάθια!

Η ποιότητα του Χειράκη από τη μία και η αστείρευτη ενέργεια και γρηγοράδα του Κεχαγιόγλου από την άλλη, ήταν τα δύο στοιχεία που φάνηκαν πιο πολύ στην τρίτη περίοδο, με τον Χειράκη ειδικά να πληγώνει τους γηπεδούχους με σωστές τοποθετήσεις και αιφνιδιασμούς, με τους Σκόρπιους να προηγούνται με 43-54 πριν την κρίσιμη τελευταία περίοδο.

Οι Σκόρπιοι δεν ήθελαν με τίποτα να σπάσει αυτό το τρομερό σερί των 15 αγώνων χωρίς ήττα και το απέδειξαν, έπαιξαν στο κόκκινο μέχρι τέλους και επικράτησαν δίκαια της Αγέλης με 56-70, έπειτα από ένα όμορφο παιχνίδι με ρυθμό και ωραίες ατομικές ενέργειες.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος ο Ασπρούλης με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Αγέλη ξεχώρισε ο Δημήτρης ο Κεχαγιόγλου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/42 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 3/7 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 30/66 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 2 κλεψίματα και 11 λάθη.

Αγέλη (Κολλτσινάκου): Αγγελής 15, Βασιλόπουλος 8, Γλύκας 3, Δημητρός 10, Κεχαγιόγλου 14, Κωσταράς 6.

Σκόρπιοι (Χειράκης): Ασπρούλης 20, Βεζυράκης 5, Δήμου 10, Μέτσο 2, Μιχαλόπουλος 4, Πατσιαλής, Χειράκης Δ. 15, Χειράκης Ν. 14.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!