15/01/2024
Reptors 17 12 15 12 - 56 -
Komodo Dragons 17 21 17 13 - 68 -

Ασταμάτητοι οι Komodo Dragons, μόνοι πρώτοι!

Τη μοναξιά της κορυφής του πρώτου ομίλου της Evolution League απολαμβάνουν από χθες το βράδυ οι Komodo Dragons, καθώς για την 13η αγωνιστική κέρδισαν τους μαχητικούς Reptors με 56-68 και εκμεταλλεύτηκαν έτσι την ήττα των Indians από τους Draft Fathers!

Απόλυτα ισορροπημένο, αλλά και χορταστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στη λήξη 17-17. Ο Δόβας με 6 πόντους, ο Αρμενιάκος με 4 και ο Παπανικολάου με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Reptors, ενώ για τους φιλοξενούμενους 7 πόντους είχε ο Ελ Νταούντ, 5 ο Δεληγιάννης και ένα τρίποντο ο Ρέππας.

Στη δεύτερη περίοδο οι Komodo Dragons ήταν ανώτεροι και με 8 πόντους του Ρέππα, 7 του Ελ Νταούντ και τρίποντα των Λαζαρίκου - Βαζαίου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 29-38! Ο Βαγγέλης Κορρές με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δόβας, Σακελλαρόπουλος και Παύλος Κορρές.

Με δύο νέα τρίποντα του Ρέππα και 6 πόντους του Βεργόπουλου μέσα από την ρακέτα, οι πράσινοι ξέφυγαν στα μισά της τρίτης περιόδου στους 18, 33-51. Αντέδρασαν στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι Reptors και με τους Καίσαρη - Πατσουράκη να βάζουν από 4 πόντους ο καθένας και τον Δόβα να βάζει τρίποντο, μείωσαν στους 11, 44-55, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για τη μεγάλη ανατροπή και με 5 πόντους του Πατσουράκη, τρίποντο του Δόβα και καλάθι του Βαγγέλη Κορρέ, πλησίασαν απειλητικά στους 5, 54-59, 6:30 για το τέλος. Στο υπόλοιπο, όμως, του αγώνα οι Komodo Dragons έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Ελ Νταούντ, Δεληγιάννη και Βαζαίου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-68!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/12 βολές, 18/53 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/20 βολές, 12/34 δίποντα και 10/29 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Reptors ο Πατσουράκης με 11 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 4/7 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson MVP των Komodo Dragons ο Ελ Νταούντ με 19 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Reptors (Κορρές Β.): Πατσουράκης 11 (1), Κάππος, Αρμενιάκος 5, Δόβας 14 (2), Καίσαρης 4, Κορρές Β. 8, Κορρές Π. 4, Παπανικολάου 3 (1), Σακελλαρόπουλος 7 (1)

Komodo Dragons (Βαζαίος): Ελ Νταούντ 19 (2), Βαζαίος 7 (1), Δεληγιάννης 11 (1), Βεργόπουλος 6, Κλεφτόγιαννης 5, Λαζαρίκος 3 (1), Ρέππας 17 (5)

Τι μας άρεσε: Τόσο η επιστροφή των Reptors, όσο και η ηρεμία των Dragons στα τελευταία λεπτά!