23/10/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 20 26 16 - 83 -
Τεμπελχανάδες 10 21 9 7 - 47 -

Ασταμάτητος ο Αρισταίος!

Εύκολη νίκη με επιβλητική εμφάνιση έκανε ο Αρισταίος εναντίον των Τεμπελχανάδων, προχωρώντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Development League .

Ο Αρισταίος ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα. Οι οδηγίες του coach Δεμένεγα να πιέσουν στην άμυνα σε όλο το γήπεδο, ακολουθήθηκαν πιστά από όλους τους παίκτες και είχαν ως αποτέλεσμα να δυσκολέψουν και να κουράσουν τους παίκτες των Τεμπελχανάδων. Οι Γκορόγιας , Παούρης και Τούντας ανέλαβαν το επιθετικό κομμάτι και ετσι έκλεισε η πρώτη περίοδος με σκορ 21-10.

Στην δεύτερη περίοδο οι Τεμπελχανάδες αντέδρασαν, με τον Σάμωνα να κάνει καταπληκτικό δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 14 πόντους . Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά το μεγάλο βάθος που έχει ο Αρισταίος, σε συνδυασμό με την ύπαρξη μόνο 5 παικτών των Τεμπελχανάδων, δεν έφερε την επιθυμητή μείωση της διαφορας και το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 41-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το πόδι πατημένο στο γκάζι από τον Αρισταίο σε άμυνα και επίθεση .Με το coach Δεμένεγα να κάνει συνεχώς αλλαγές, κατάφερε να κρατήσει την ομάδα του σε υψηλό ρυθμό και να κλείσει την περίοδο με σκορ 67-40.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, το ματς είχε κριθεί και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ .Δημαράς και Σάμωνας πέτυχαν κάποια καλάθια στην επίθεση ,ενώ Παούρης και Γκορόγιας δημιουργήσαν ωραίες φάσεις που κατέληγαν σε καλάθια.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκορόγιας  με 11πόντους ,4/7 δίποντα , 1/7 τριποντα, 8 ριμπάουντ ,6 ασιστ και 1 κλεψίμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάμωνας  που είχε 22 πόντους με 4/7 ελεύθερές βολές, 9/14 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 5 κλεψίματα .

Οι νικητές είχαν 9/17 ελεύθερες βολές 34/66 δίποντα 2/22 τρίποντα , 69 ριμπάουντ, 21 ασιστ και 14 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/19 ελεύθερες βολές , 17/46  δίποντα , 1/9 τρίποντα , 28 ριμπάουντ , 4 ασιστ και 11 κλεψίματα.

Α. Σ. Κ Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνης 10 , Γκορόγιας 11 (1) , Μήτσικας 6, Μουλαρογιάννης , Μπερκέτης 6, Παούρης Β. 14, Παούρης Γ. 16, Ρουσουνέλος 3 (1), Τούντας 14, Φιλιππόπουλος 5,Ψημίτης 5 .

Τεμπελχανάδες (Απάλλας) : Ανδρικόπουλος 5 (1) , Απάλλας 2 , Γκούμας 6, Δημαράς 12 , Σάμωνας 22 (1) .

Τι μας άρεσε : Η ενέργεια των παικτών του Αρισταίου