17/09/2023
Old Stars 10 11 19 15 - 55 -
Τεμπελχανάδες 13 13 6 12 - 44 -

"Αστεράτη" πρεμιέρα!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στην Development2 League οι Old Stats καθώς επικράτησαν των Τεμπελχανάδων στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου. Οι "Αστέρες" μπορεί να βρίσκονταν πίσω στο σκορ, όμως με τρομερό δεύτερο ημίχρονο έφεραν "τούμπα" το ματς και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Σε προσωπική μονομαχία ανάμεσα στον Καπράλο και τον Ζωιτσούδη εξελίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον γκαρντ των Τεμπελχανάδων να βγαίνει νικητής και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έβγαλαν ωραίες συνεργασίες στο παρκέ και έπαιξαν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα. Οι φιλοξενούμενοι με τον πάντα σταθερό και εξαιρετικό Ζωιτσούδη και τις σημαντικές βοήθειες των Δημαρά και Σαμωνά διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (21-26). Οι Γεωργούσης και Τσουμπάρας προστέθηκαν στην επιθετική εξίσωση των Old Stars που ωστόσο έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, περιόρισαν αισθητά τον Ζωιτσούδη, πήραν σκορ από τους Πέτρου, Γεωργούση, Τζιόπα, Δουκάκη και Πρωτόγερο και μετέτρεψαν το 21-26 του ημιχρόνου σε 40-32 ύστερα από τη συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών. Αγνώριστη παρουσιάστηκε η ομάδα του Ανδρικόπουλου στην επανάληψη. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο και η χαμηλή συγκομιδή την έβαζε σε περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Πρωτόγερο και Καπράλο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, οι Old Stars διεύρυναν το προβάδισμά τους και χωρίς να αντιμετωπίσουν ιδιαίτερες δυσκολίες έφτασαν στη νίκη με 55-44. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να προβληματίζουν με την απόδοσή τους. Έτσι, γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καπράλος με double double και 21 πόντους (6/11 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/8 βολές, 11 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/49 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/42 δίποντα, 4/27 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Old Stars (Δουκάκης): Αγγελογιαννάκης 3, Γεωργούσης 7, Δουκάκης 4 (1), Καπράλος 21 (2), Πέτρου 3 (1), Πρωτόγερος 6 (1), Ράμμος 2, Τζιόπας 6, Τσουμπάρας 3

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος, Γκούμας 4, Δημαράς 12, Ζωιτσούδης 18 (4), Καρακεσισόγλου, Κολιούσης, Ραΐζης, Σαμωνάς 10, Χράπαλος

Τι μας άρεσε: Το επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.