16/12/2023
Green Rose BC 9 8 8 9 - 34 -
Golden Boys 15 10 21 20 - 66 -

Άστραψαν και βρόντηξαν οι Golden!

Οι Golden ξεκίνησαν μουδιασμένα το ματς και δεν βρήκαν στόχο για τα πρώτα 5 λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Πολίτης (5π), Κουλαρμάνης και Τριανταφυλλόπουλος από το Green Rose, οι οποίοι έδωσαν προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα τους. ο Βασίλης Χαχάμης έβαλε μπρος στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε προβάδισμα στους κίτρινους, 9-15, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Χαμηλότερη επιθετική συγκομιδή εκατέρωθεν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κούγια και τον Δαπόλα να κερδίζουν γκολ φάουλ για τους Golden και τoν Πολίτη με πέντε  να συνεχίζει να σκοράρει για το Green Rose, το οποίο ωστόσο τελείωσε το πρώτο μέρος σε θέση συνοδηγού, μετά τους δύο ακόμα πόντους του Α. Χαχάμη. Σκορ πρώτου μέρους, 17-25.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, τα χρυσά αγόρια επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Ο Βασίλης Χαχάμης με 11 πόντους έκανε ό,τι ήθελε για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι, αν και δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ, κατάφεραν και έβαλαν την μπάλα στο καλάθι δια χειρός Τριανταφυλλόπουλου και Κουλαρμάνη (3π έκαστος). Σκορ τρίτης περιόδου, 25-46.

Διαδικαστικό χαρακτήρα το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Κούγια να προσθέτει έξι πόντους στη συλλογή του και των Κουλαρμάνη να απαντάει με πέντε δικούς του. Οι Golden, εν τελει, κατάφεραν να νικήσουν για δεύτερη φορά το Green Rose και έφυγαν από το κλειστό τους Σπάρτακου με το 13ο ροζ φύλλο για φέτος.

Bettson MVP για τους Golden Boys αναδείχτηκε ο Βασίλης Χαχάμης, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, κατέβασε 7 ριμπαουντ, έκλεψε 5 φορές τη μπάλα και έκανε 1 κόψιμο, ενώ από το Green Rose ξεχώρισε ο Γιωργος Πολίτης με 10 πόντους, 1 ασιστ και 8 ριμπάουντ.

Οι ηττημένοι γηπεδούχοι είχαν 11/27 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 14/24 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη. Οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 13/40 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Green Rose (Τριτάκης): Χριστοδουλάκος, Βασιλόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος 5, Πολίτης 10, Ροζάκης, Παπαζώης 2, Νικολακόπουλος, Δημητρόπουλος 2, Κουλαρμάνης 15, Λώλος.

Golden Boys (Χαχάμης): Δαπόλας 3, Ζυγολάνης 4, Ιορδανίδης 3, Κατσούλης 13, Κούγιας 14, Χαχάμης Β. 26, Χαχάμης Α. 3.

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των Golden Boys!