16/06/2022
Pressof BC 19 21 13 13 - 66 -
Harlems 16 7 13 19 - 55 -

Αστρο… Νομικός οδηγεί την Pressof!

Με το πολυβόλο της Pressof να είναι σε εκπληκτικό βράδυ, η παρέα του Μπαλάσκα ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και επιβλήθηκε με 66-55 των Harlems, οι οποίοι είχαν σημαντικές απουσίες κομβικών παικτών, ειδικά στις θέσεις των ψηλών!

Ο αγώνας ήταν πραγματικά εξαιρετικός στο πρώτο του διάστημα, με τις δύο παρέες να προσπαθούν να… πουσάρουν τον αιφνιδιασμό και να βάλουν εύκολα καλάθια. Ο Μότσιος αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος των Harlems, με τους Τρατολάτη και Νομικό να απαντούν για την Pressof, με την αναγνωριστική πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-16 για τους “βυσσινί”.

Ο Τρατολάτης συνέχισε να απειλεί και να τραβάει την… προσοχή, δημιουργώντας παράλληλα χώρους για τους συμπαίκτες του, με την είσοδο του Παραρά παράλληλα να δίνει δύναμη και σκορ στο ποστ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρά τις προσπάθειες του Καρρά, μπήκαν στο ημίχρονο μπροστά με 40-23.

Ο Νομικός συνέχισε τα… δικά του και οδηγούσε την ομάδα του στο +20 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, με τους Χαρακίδα, Μότσιο και Καρρά να ανεβάζουν ρυθμούς και να πιέζουν για τη μείωση του σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-36 για την παρέα του Μπαλάσκα.

Απίστευτη προσπάθεια ανατροπής από τους Harlems, με την παρέα του Νίκου του Ρουσιώτη να τρώει… κόκαλα στην άμυνα ,να βρίσκει σκορ από τον Χαρακίδα στο επιθετικό μισό, αλλά όλα αυτά να μην αρκούν για την πλήρη ανατροπή, με την Pressof να κρατά το προβάδισμα και να φτάνει στη νίκη με σκορ 66-55!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης ο Νομικός, ο οποίος είχε 26 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος. Από Harlems ξεχώρισε ο Γρηγόρης ο Χαρακίδας με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 10/25 δίποντα, 13/41 τρίποντα, 7/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/45 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 2/9 βολές, 32 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 4 κλεψίματα και 7 λάθη.

Pressof (Μπαλάσκας): Τσορτός, Τρατολάτης 11, Νομικός 26, Κοντάκος, Μακαρίτης 9, Μπαλάσκας 2, Βρεττός 8, Παραράς 10 (12 ριμπ.).

Harlems (Ρουσιώτης): Μπαμπλέκος 2, Καρράς 5, Χαρακίδας 17, Μότσιος 12 (10 ριμπ.), Μωυσίδης 12, Μουρτίογλου, Ρουσιώτης, Κάντζιος 7.

Τί μας άρεσε: Δύο από τα πιο… καυτά πιστόλια της διοργάνωσης στον ίδιο χώρο, Νομικός και Χαρακίδας κύριοι!