31/05/2022
Γιουγκοπιάστηκα 19 18 14 26 - 77 -
Transporters 23 13 17 22 - 75 -

Ασύλληπτος Παπαγεωργίου, πολύ-φωνική Γιουγκοπιάστηκα !

Μεσημέρι Σαββάτου στο Basketaki Arena, η Γιουγκοπιάστηκα υποδέχθηκε τους Transporters για την 2η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Summer Development League. Σε ένα σπουδαίο ματς για αμφότερες τις ομάδες η Γιούγκο ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 77-75. Ασύλληπτη εμφάνιση από τον συνήθη ύποπτο Γιώργο Παπαγεωργίου με 27 πόντους και 9 τρίποντα, από κοντά και ο Νίκος Τσάνταλης με 20 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με υψηλή παραγωγικότητα και τρομερά ποσοστά ευστοχίας. Ο Γιώργος Παπαγεωργίου με 9 πόντους και 3 τρίποντα έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους, ενώ τις απαντήσεις από πλευράς φιλοξενούμενων έδωσαν κυρίως οι Αντώνης Πιπέρος (9π. με 3 τρίπ.) και Γιάννης Σιώτας (10π. με 2 τρίπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 19-23.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, η Γιούγκο παρουσιάστηκε ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί από τους αντιπάλους της, μπαίνοντας εκείνη σε θέση οδηγού. Στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν οι Νίκος Τσάνταλης (9π.) και Βασίλης Πατάγιας (6π. με 2 τρίπ.). Στην αντίπερα όχθη, οι Transporters βρήκαν λύσεις χάρη σε πολλούς, με τον Θοδωρή Γκέο να ξεχωρίζει με 5 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 37-36.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και μετά την ανάπαυλα με τις δύο ομάδες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Οι Γιουγκοπιάστηκα βασίστηκε εκ νέου στον Γιώργο Παπαγεωργίου (11π. με 2 τρίπ.), ενώ ο Παντελής Κατσαρός προσέθεσε ακόμη 4 πόντους στη συλλογή του. Στην άλλη πλευρά, οι Transporters ξεκίνησαν με προβάδισμα την τελευταία περίοδο, χάρη κυρίως στους Θοδωρή Γκέο (5π.) και Αντώνη Πιπέρο (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 51-53.

Συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο στο Basketaki Arena με τις δύο ομάδες να σκοράρουν 48 πόντους αθροιστικά. Παπαγεωργίου (6π.), Τσάνταλης (6π.), Πατάγιας (5π.) , Κωσταρίδης (3π.) και Κατσαρός (3π.) οδήγησαν τη Γιούγκο στην πρώτη της νίκη στο φετινό Summer League. Πάλεψαν μέχρι τέλους οι Transporters που είχαν ευκαιρία να πάρουν το ματς στην τελευταία φάση. Εξαιρετικοί στα τελευταία λεπτά για τους φιλοξενούμενους ήταν οι Αντώνης Πιπέρος (8π.) και Γιάννης Σιώτας (7π.).

Στο τέλος του αγώνα η Γιουγκοπιάστηκα είχε 14/31 δίποντα, 13/28 τρίποντα και 10/22 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 25 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Transporters είχαν 21/47 δίποντα, 8/19 τρίποντα και 9/17 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Γιώργος Παπαγεωργίου με 27 πόντους, έχοντας 9/15 τρίποντα και 0/3 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Transporters ξεχώρισε ο Θοδωρής Γκέος με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Γιουγκοπιάστηκα (Παπαγεωργίου) : Μπαντράς 3 (3 ασί., 1 τρίπ.), Πατάγιας 15 (4 ριμπ., 4 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Παπαγεωργίου 27 (9 τριπ., 7 ασί., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Τσάνταλης 20 (19 ριμπ., 3 ασί., 1 μπλοκ), Κωσταρίδης 3, Λένος (4 ασί.), Κατσαρός 9 (6 ριμπ., 3 ασί.).

Transporters (Γκέος) : Γκέος Χ. 4 (5 ριμπ., 5 ασί., 3 κλεψ.), Θεοδωρόπουλος 8 (5 ριμπ., 7 ασί., 3 κλεψ.), Σιώτας 22 (5 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 3 τρίπ.), Πιπέρος 24 (3 ασί., 4 τρίπ.), Χούλης 2 (8 ριμπ., 2 ασί.), Γκέος Θ. 15 (11 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ της αναμέτρησης.