10/11/2022
HliaRixto BC 4 6 - 8 - 15 -
TECHbuddy 23 14 13 22 - 74 -

Aσυναγώνιστοι οι Tech Buddy

«Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε». Με αυτή την σύντομη και περιεκτική φράση μπορεί να αποτυπωθεί πλήρως τι είδαμε στο παρκέ στην αναμέτρηση των Tech Buddy κόντρα στη νεοσύστατη ομάδα «Ηλία Ρίχτο». Η πολύπειρη ομάδα των Tech Buddy δεν συνάντησε την παραμικρή δυσκολία, κέρδισε πολύ εύκολα (15-74) και έκανε το 2x2 στον όμιλο, αποκτώντας τεράστιο πλεονέκτημα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο αγώνας ήταν εξ αρχής παράσταση για έναν ρόλο για τους Tech Buddy. Μετά το αρχικό 4-5 στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, ακολούθησε ένα εκκωφαντικό 18-0 σερί μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (4-23), με τον Γεράνιο σε ρόλο...μαέστρου δημιουργικά και τους συμπαίκτες του να εκτελούν σαν σε προπόνηση από την περιφέρεια.

Παρόμοια ήταν η εξέλιξη και στο επόμενο δεκάλεπτο, εκεί που οι Tech Buddy συνέχισαν να παίζουν εκπληκτική άμυνα, μη επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να δουν το καλάθι. Έτσι, η διαφορά ανέβαινε προοδευτικά και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-39.

Στην Γ' Περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 0-13, με τους τυπικά γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να πετύχουν ούτε έναν πόντο, σε μια αρνητική επίδοση, η οποία ήταν βέβαια απόρροια της απειρίας των παιδιών, σε συνδυασμό με την άριστη άμυνα των Tech Buddy.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τους Ηλία Ρίχτο, οι οποίοι βρήκαν κάποιες λύσεις επιθετικά με Ηλιόπουλο και Μαργαλιά, σώζοντας κάπως τα προσχήματα στο φινάλε. Παρόλα αυτά η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 15-74.

Βetsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Εφραίμ Γιαννακόπουλος με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κοτσίρης, με 2 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι νικητές ολοκλήρωσαν το ματς με 18/42, 11/28 τρίποντα και 5/7 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ και πρόσθεσαν ακόμα 27 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 5/42 δίποντα, 1/22 τρίποντα και 2/9 βολές και πρόσθεσαν 38 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα και 12 λάθη.

Ηλία Ρίχτο: Ηλιόπουλος 7, Κοτσίρης 2, Μαργαλιάς 4, Παπαγεωργίου 0, Παπαδάτος 2, Φράγκος 0

Tech Buddy: Αγγελόπουλος 5, Αμπατζής 12, Βαλέρης 11, Γεράνιος 9, Γεωργιόπουλος 7, Γιαννακόπουλος 20, Δημογιάννης 0, Μπόχαλης 4, Παπαδημητρόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Οι πανέμορφες συνεργασίες και οι αυτοματισμοί των Tech Buddy