24/09/2024
Hoopers BC 5 14 12 8 - 39 -
Athens Bucks 14 9 12 16 - 51 -

Πρώτο "ροζ" για τους Athens Bucks!

Πρώτη νίκη στον τέταρτο όμιλο της Development League για τους Athens Bucks, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική κέρδισαν τους Hoopers με 39-51 στο Athens Sports Hall!

Με όπλο την άμυνά τους και 7 πόντους του Βερώνη, αλλά και 4 του Αποστολόπουλου, οι Athens Bucks πήραν τα ηνία του αγώνα στο ξεκίνημα με 5-14. Ο Γεωργόπουλος και ο Λιόκας με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Δανιάς εκτέλεσε εύστοχα από την περιφέρεια και έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του, 7-18. Στη συνέχεια της περιόδου ανέλαβε δράση ο Αντωνίου και με 10 δικούς του πόντους έβαλε μπροστά τους Hoopers με 19-18, 1:00 για την ανάπαυλα. Τελικά με 5 πόντους του Barakat στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 19-23!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Barakat και 5 του Δανιά, η ομάδα του Γκορίτσα διατήρησε το +4, 31-35. Από κοντά ακολουθούσαν και σε εκείνο το διάστημα οι οράνιε, με τους Λιόκα και Σπύρο Ζυγούκη να τραβούν το κουπί στην με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 31-35!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Bucks κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με δράστες στην επίθεση τους Δανιά και Περικό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 39-51. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στο φινάλε, με τον Λιόκα να βάζει ένα τρίποντο και τον Γεωργόπουλο ένα δίποντο.

Πολυτιμότερος των Hoopers ο Λιόκας με 7 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Novibet MVP των Athens Bucks ο Δανιάς με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 3/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Hoopers (Αντωνίου): Λιόκας 7 (1), Δημάκης, Αντωνίου 12, Γεωργόπουλος 9, Βακκάς, Ζυγούκης Γ. 2, Ζυγούκης Σ. 5, Νινιός, Ρέμπελος 2, Παρσόπουλος 2

Athens Bucks (Γκορίτσας): Barakat 14, Δανιάς 13 (2), Βερώνης 9 (2), Αποστολόπουλος 7, Ζώταλης 3, Περικός 3 (1), Λυραντωνάκης 2, Γκορίτσας

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Bucks!