07/01/2024
Gallika and Piano BC 11 10 12 16 - 49 -
Komodo Dragons 20 13 20 17 - 70 -

Άτυπη ρεβάνς για τους "Δράκους"!

Την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου πήραν χθες από τα Gallika & Piano οι Komodo Dragons, καθώς για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν με 49-70 την πεντάδα που κατέβασαν οι κυανέρυθροι.

Από πολύ νωρίς οι Komodo Dragons πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με προσωπικό show του Ελ Νταούντ με 13 πόντους και τρίποντο του Κλεφτόγιαννη, προηγήθηκαν με 11-20. Ο Πιερρουτσάκος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Λαγουτάρης και Αναστασόπουλος.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 21-33, έπειτα από 4 πόντους του Ντάου και τρίποντο του Γαϊτανάκη. Τα Gallika & Piano κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Κουμουτζέλη και το τρίποντο του Πιερρουτσάκου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γαϊτανάκης πήρε μπρος και με 11 συνεχόμενους δικούς του πόντους και τρίποντο του Ελ Νταούντ, κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη για τους πράσινους, αφού η διαφορά έφτασε τους 20, 33-53. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Αναστασόπουλο, Λαγουτάρη και Πιερρουτσάκο να έχουν από 4 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-53!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι οι Komodo Dragons με μεγάλο πρωταγωνιστή τον   Ρόκιζα με 11 πόντους, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 49-70. Για τα Gallika & Piano στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κουμουτζέλης, Λαγουτάρης και Αναστασόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/7 βολές, 17/50 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 9 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/2 βολές, 19/36 δίποντα και 10/34 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τα Gallika & Piano ο Λαγουτάρης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP των Komodo Dragons ο Ελ Νταούντ με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Gallika & Piano (Πιερρουτσάκος): Κατσίκης, Λαγουτάρης 15 (1), Αναστασόπουλος 11 (1), Κουμουτζέλης 9 (1), Πιερρουτσάκος 14 (2)

Komodo Dragons (Βαζαίος): Ελ Νταούντ 20 (4), Βαζαίος 6, Γαϊτανάκης 16 (4), Κλεφτόγιαννης 3 (1), Ρόκιζας 13 (1), Ρέππας 6, Ντάος 6

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες και κάποιες ωραίες φάσεις που έβγαλαν οι Komodo Dragons!