27/01/2024
Rakuzan 12 16 17 10 - 55 -
Slam Ducks 10 10 7 14 - 41 -

Αυτή είναι η πραγματική Rakuzan!

Ο Προφήτης μπήκε στο παιχνίδι προς το τέλος της πρώτης περιόδου και έβαλε 2 τρίποντα, άνοιξε την άμυνα της Rakouzan και αποτέλεσε την απάντηση στα όμορφα καλάθια του γεμάτου ενέργεια και ποιότητα Λογοθέτη, με το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-10 για Rakuzan.Ο Χαράλαμπος Αμανατίδης έκανε ξεκάθαρο πως ήταν εκεί για να αναλάβει τα επιθετικά του καθήκοντα και να οδηγήσει την Rakuzan και με απανωτούς πόντους έγραψε το 28-20 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Αρκετά λάθη και επιπόλαιες προσπάθειες από τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να φαίνονται σε καλύτερο... φεγγάρι, με Τούντα και Λογοθέτη να δίνουν πόντους από τα... ψηλά και να δείχνουν ξεκάθαρα πλέον πως η Rakuzan μπαίνει στην τέταρτη περίοδο για τη νίκη, όντας καλύτερη μέχρι στιγμής στο παιχνίδι. Σκορ τρίτης περιόδου 45-27! Δεν μπορούσε να αφήσει μια τέτοια ευκαιρία να πάει χαμένη! Ολοκληρώνοντας λοιπόν τον αγώνα όσο άψογα έπαιξε στον υπόλοιπο, η Rakuzan επικράτησε των αγνώριστων Ducks με τελικό σκορ 55-41.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Παυλίδης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Προφήτης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 23/50 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 3/10 βολές, 41 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/32 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 10/16 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 8 λάθη.