22/12/2022
Αμόκ 17 17 26 25 - 85 -
Miami Heets 21 17 21 14 - 73 -

Αυτή ναι, αυτή είναι η Αμόκ!

Μια παθιασμένη, μια ψυχωμένη Αμόκ είδαμε χθες το βράδυ στο ΓΣΠ, καθώς για την όγδοη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Evolution League κέρδισε τους Miami Heets με 85-73 και συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Miami Heets στο παιχνίδι, καθώς με ηγέτη τον Δρίτσα με 10 πόντους, 5 του Σωτηρέλλου και 4 του Κούρκουλου, προηγήθηκαν με 17-21. Ο Βιγικάκης με 8 πόντους και ο Γράψας με 5 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Σάμιου παρβαε γκάζι και με τους Μαρινάκη, Ριζόγλου και Σωτηρέλλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 24-35, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, η Αμόκ πρόλαβε να απαντήσει πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και με δύο τρίποντα του Βιγικάκη, 6 πόντους του Κατσίγαρη και 4 του Ορφανού, πλησίασε στους 4, 34-38!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ορφανός πήρε μπρος και με 12 δικούς του πόντους, τρία τρίποντα του Κατσίγαρη και 5 πόντους του Γρηγορίου, η παρέα του Δουρακάκη πήρε κεφάλι στο σκορ με 60-59. Η τριπλέτα Σωτηρέλλου, Δρίτσα και Πιτούλη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο με 5 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Βιγικάκης έκανε όργια και με 14 δικούς του πόντους και 5 του Κατσίγαρη, οδήγησ!, την Αμόκ στη μεγάλη νίκη με 85-73. Δεν μπόρεσαν οι Miami Heets να ακολουθήσουν τον αντίπαλο στα τελευταία λεπτά, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Πιτούλη, Σωτηρέλλου, Δρίτσα και Αναστασίου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 16/41 δίποντα και 14/33 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 25/51 δίποντα και 6/44 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα.

Betsson mvp της Αμόκ ο Βιγικάκης με 28 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/7 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Miami Heets ο Δρίτσας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 8/8 δίποντα και 1/8 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Δουρακάκης): Αβαρκιώτης, Γράψας 6 (1), Γρηγορίου 7 (1), Βιγικάκης 28 (5), Ιωαννίδης 2, Καραθάνος 2, Κατσίγαρης 20 (5), Ορφανός 18 (2), Κλαπής, Τρυγωνόπουλος 2

Miami Heets (Σάμιος): Αναστασίου 4, Γιαννίρης, Δημάκης 1, Δρίτσας 21 (1), Μαρινάκης 2, Κούρκουλος 8, Πιτούλης 10 (2), Παπασωτηρίου, Ντερής 2, Ριζόγλου 6, Σωτηρέλλος 17 (3), Ταγματάρχης 2

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο μέρος της Αμόκ, όπου σημείωσε 51 πόντους!