18/11/2022
Flood BC 14 18 9 13 - 54 -
Brothers United 16 14 9 5 - 44 -

Αυτή ναι, ήταν Flood!

Βράδυ Παρασκευής στο Basketaki Arena η Flood (0-3) υποδέχθηκε τους Brothers United (2-1) για την 4η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Master League. Η ομάδα του Στέφανου Ασπιώτη, παρότι ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς βρισκόμενη νωρίς πίσω με διψήφια διαφορά, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και, δεχόμενη μόλις 14 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε δίκαια με 54-44 παίρνοντας έστω και καθυστερημένα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Στο 2-2 υποχώρησαν οι Brothers United που βρέθηκαν σε κακή μέρα επιθετικά. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η ομάδα του Καράμπελα. Με τον Μπίτζη (10π.) να μπαίνει καυτός στο παρκέ οι Brothers προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφιο προβάδισμα. Η Flood, ωστόσο, δεν άργησε να βγάλει αντίδραση και χάρη στους Κουσάση (4π.), Ζαφειρόπουλο (4π.), Γρηγορακάκη (3π.) και Αλικανιώτη (2π.) μείωσε στο καλάθι. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Ασπιώτη κατάφερε να διευρύνει ελαφρώς το υπέρ της προβάδισμα, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 18-14. Ο Αλέξανδρος Κουσάσης ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, μετρώντας 10 πόντους με 2 τρίποντα. Στην αντίπερα όχθη, οι Κατραντζής (4π.), Μπίτζης (4π.), Ελέζογλου (3π.) και Καλαματιάνος (3π.) σκόραραν με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους που βρέθηκαν στο -2 στην ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 32-30.

Στην επανάληψη η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε αισθητά. Αμφότερες σκόραραν από 9 πόντους και έτσι τα δεδομένα παρέμειναν ως είχαν. Βλάχος (4π.) και Π. Τσάπας (4π.) ξεχώρισαν για λογαριασμό της Flood, ενώ το κουπί στην επίθεση των Brothers τράβηξαν και πάλι οι Μπίτζης (4π.) και Κατραντζής (5π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα της Flood ήταν άκρως αποτελεσματική. Η ομάδα του Ασπιώτη δέχθηκε μόλις 5 πόντους, αναγκάζοντας σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους της και σκοράροντας όσο χρειάστηκε για να επικρατήσει χωρίς άγχος. Κρίσιμα καλάθια από τους Ζαφειρόπουλο (7π.) και Κουσάση (4π.) στο φινάλε και πρώτη νίκη για την Flood που στρέφει την προσοχή της στο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής κόντρα στους Σομαλούς. Οι Brothers, από την άλλη, θα κληθούν να αντιμετωπίσουν το ανεβασμένο Σοποτό.

Στο τέλος του αγώνα, η Flood είχε 15/37 δίποντα, 4/21 τρίποντα και 12/25 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 9 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brothers United είχαν 14/40 δίποντα, 2/21 τρίποντα και 10/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσάπας με 8 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/5 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μπίτζης με 19 πόντους και double-double, έχοντας 6/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Flood (Ασπιώτης) : Αλικανιώτης 6 (1), Ασπιώτης, Βλάχος 6, Γιοπάνος, Γρηγορακάκης 3, Ζαφειρόπουλος 13, Κουσάσης 18 (3), Τσάπας 8.

Brothers United (Καράμπελας) : Αρχοντουλάκης, Ελέζογλου 3 (1), Καλαματιανός 8, Καράμπελας, Κατραντζής 10, Κουφαλιώτης, Μπίσκας 2, Μπίτζης 19 (1), Πίτος 2, Τριαντάφυλλος.

Τι μας άρεσε : Η γρήγορη αντίδραση της Flood όταν βρέθηκε πίσω με 10 πόντους.