12/03/2022
Kourkoutes BC 12 18 18 15 - 63 -
Aladalon 14 17 12 12 - 55 -

Αυτήν την φορά δύσκολα οι Kourkoutes!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kourkoutes κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους Aladalon, αυτήν την φορά δύσκολα με 63-55 και πήραν την 14η νίκη τους μετά την ολοκλήρωση της 15ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Aladalon, καθώς με 4 πόντους του Μιχαηλίδη, 3 του Κτενίδη και τρίποντο του Χαντζή, προηγήθηκαν με 2-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 12-14. Ο Αθανασίου με 5 πόντους και ο Νακόπουλος με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και στο +9, 12-21, ωστόσο πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός πόντου, 30-31, έπειτα από 6 πόντους του Σουβλέρη και άλλους τόσους του Χαντζή. Τους Kourkoutes κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 6 νέοι πόντοι του Νακόπουλου και οι 4 του Αθανασίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Σαρακηνού ήταν καλύτερη και με τους Νακόπουλο (6π), Τσάκωνα (5π) και Βεϊσάκη (5π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 48-43. Ο Μιχαηλίδης με 5 πόντους ήταν αυτός που ηγήθηκε της επίθεσης των Aladalon στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Μένεγος και Βαγγέλης. Σκορ τρίτης περιόδου 48-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kourkoutes είχαν πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους και με δράστες στην επίθεση τους Τσάκωνα, Καντιώτη και Σαρακηνό, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-55.  Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά ο Μιχαηλίδης, ωστόσο οι 9 πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/24 βολές, 21/43 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/27 βολές, 16/43 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Betsson mvp για τους Kourkoutes ο Νακόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 6/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 6 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Aladalon ο Μιχαηλίδης με 20 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 7/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 5 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Βεϊσάκης 7 (1), Τσάκωνας 11 (1), Αθανασίου 10, Νακόπουλος 16, Μανιουδάκης 4, Καντιώτης 9, Σαρακηνός 3 (1), Πλέστης, Τρωιάνος 3

Aladalon (Αθανασάκος): Μιχαηλίδης 20, Αθανασάκος 1, Σουβλέρης 8, Βαγγέλης 12, Κτενίδης 3, Μένεγος 2, Χαντζής 9 (2)

Τι μας άρεσε: Το δυνατό, αλλά πάντα σε αθλητικά πλαίσια, μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!