06/10/2022
Komodo Dragons 17 25 7 14 - 63 -
Gallika and Piano BC 15 18 14 11 - 58 -

Αυτοί είναι οι DPG Warriors!

Την πρώτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League πήραν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου οι DPG Warriors, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τα Gallika & Piano με 63-58!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι DPG Warriors, καθώς με 4 πόντους του Ζενέλη, τρίποντο του Δαμόπουλου και βοήθειες από άλλους 5, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 17-15. Ο Καπετανίδης με 6 πόντους και ο Πετρόπουλος με 4 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 πρόσθεσε ο Γράδος.

Ακόμη πιο ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 8 πόντους του Αγά, 7 του Ντάου, 4 του Κλεφτόγιαννη και 4 του Ζενέλη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +12, 37-25, 2:20 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν τα Gallika & Piano ήταν να μειώσουν στους 9, 42-33, με τον Γράδο να πετυχαίνει 10 πόντους και τον Μωραγέμο 6.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 νέους πόντους του Γράδου και 4 του Πιερρουτσάκου, πλησίασαν στο καλάθι, 49-47! Την παρέα του Βεργόπουλου διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κλεφτόγιαννης, Ντάος και Ζενέλης. Σκορ τρίτης περιόδου 49-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Κλεφτόγιαννη, Αγά, Ντάο, Ζενέλη και Βαζαίο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-58. Πάλεψε μέχρι το φινάλε το συγκρότημα του Καβαλλιεράτου για την ανατροπή, ωστόσο οι 10 πόντοι του Μωραγέμου δεν ήταν αρκετοί, αφού σε κανένα σημείο δεν πήρε κεφάλι στο σκορ!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/15 βολές, 20/47 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/21 βολές, 17/52 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Betsson mvp των DPG Warriors ο Βαζαίος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/3 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Gallika & Piano ο Μωραγέμος με 17 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 8/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Ζενέλης 12, Αγάς 13 (3), Βαζαίος 5, Βεργόπουλος, Γιουλούντας 4, Δαμόπουλος 4 (1), Κλεφτόγιαννης 12 (1), Ντάος 13, Παπαγεωργίου

Gallika & Piano (Καβαλλιεράτος): Γκίκας 2, Γράδος 21 (4), Καπετανίδης 8, Μωραγέμος 17, Ντούρος, Πετρόπουλος 4, Πιερρουτσάκος 6

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για σαράντα λεπτά!