26/10/2021
Limoges 18 8 16 11 - 53 -
Uncle Drew 11 18 14 16 - 59 -

Αυτοί οι Uncle Drew δεν έχουν ταβάνι!

Παιχνιδάρα στο κλειστό του Κολωνού ανάμεσα στην Limoges και τους Uncle Drew για την 6η αγωνιστική της Elite, με τους νεοφώτιστους να κάνουν άλλο ένα μπαμ και να κερδίζουν τους δις πρωταθλητές στο παρελθόν με 53-59. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη για τους Drew σε έξι ματς ενώ η Limoges βρίσκεται πλέον στο 3-3!

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Uncle Drew, οι οποίοι μετά το τρίποντο που δέχτηκαν από τον Σταμάτη έκαναν ένα 6-0 και βρέθηκαν μπροστά με 3-6 (3′). Όμως ο Σταμάτης ήταν ασταμάτητος και με τρία δικά του τρίποντα και άλλους τέσσερις πόντους άλλων η Limoges έτρεξε σερί 13-0 και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 16-6 (7′). Οι Uncle Drew κατάφεραν να μειώσουν και το δεκάλεπτο έληξε 18-11 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σταμάτης ήταν φανταστικός με 12 πόντους για την Limoges, ο Σιρόγλου πέτυχε πέντε για τους Uncle Drew.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους Uncle Drew να προσπαθούν και να καταφέρνουν να φτάσουν το ματς στο δίποντο, 21-19, αλλά την Limoges να κρατάει το προβάδισμα για το 22-19 (15′). Οι Uncle Drew πάτησαν γκάζι στο τελευταίο πεντάλεπτο και με επιμέρους σκορ 4-10 βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 26-29! Ο Βασιλόπουλος ξεχώρισε με τέσσερις πόντους για την Limoges, ο Μπονάτσος συνέβαλε τα μέγιστα στην ανατροπή με εφτά για τους Drew.

Πραγματικό ντέρμπι είδαμε στην τρίτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει της άλλης με αποτέλεσμα να έχουμε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ισοπαλίες, με την τελευταία να γράφεται στο 35-35 (24′). Όμως η Limoges στο τελευταίο τρίλεπτο έκανε ένα γρήγορο 6-0 για το 42-37 (28′) δείχνοντας ότι θα πάει με αβαντάζ στην επόμενη περίοδο, ωστόσο οι Uncle Drew με τον Σιρόγλου να πιάνει φωτιά απάντησαν με σερί 7-0 και τρίποντο σε νεκρό χρόνο από τα οχτώ μέτρα για το 42-43. Ο Δαβιλάς είχε πέντε πόντους και οι Σιφναίος και Παπαδόπουλος τέσσερις για την Limoges, ο Σιρόγλου είχε εφτά και ο Μπονάτσος έξι για τους Uncle Drew.

Πλέον όλα ήταν ανοιχτά στην τελευταία περίοδο σε ένα αμφίρροπο ματς, αλλά οι Uncle Drew θέλησαν να πάρουν το πάνω χέρι και με επιμέρους σκορ, στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου, 5-15 πήραν κεφάλι στο σκορ με 47-58 ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό υπέρ τους. Η Limoges αντέδρασε, κράτησε στα επόμενα τέσσερα λεπτά τους Drew στο 0, αλλά πέτυχε μόλις έξι πόντους και γνώρισε την ήττα με 53-59. Ο Αναστόπουλος είχε τρεις πόντους για τους ηττημένους με τους Παπαδόπουλο, Σωτηρόπουλο, Σιφναίο και Τσατσάνη να έχουν από δύο, ενώ ο Κάρμας ήταν πρώτος σκόρερ των Uncle Drew με έξι πόντους και από κοντά ο Κογιώνης με πέντε.

Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Νίκος Σιρόγλου με 16 πόντους έχοντας 1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη και 1 μπλοκ. Ο Σταύρος Σταμάτης καλύτερος της Limoges με 14 πόντους καθώς είχε 1/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά η Limoges είχε 14/50 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 10/17 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Uncle Drew είχαν 15/35 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 14/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Limoges (Ευριπιώτης): Μπραντίτσας, Αναστόπουλος 3, Δαβιλάς 11 (1), Σωτηρόπουλος 2 (8ρ), Σιφναίος 8, Καραμούζας 1, Σαμπάνης 2 (6ρ), Σταμάτης 14 (4), Βασιλόπουλος 4, Τσατσάνης 2 (4ασ), Παπαδόπουλος 6 (6ρ).

Uncle Drew (Κάρμας): Σιρόγλου 16 (16ρ 2τρ), Βλυσσίδης 1, Βαρβαρίδης, Μπονάτσος 13 (9ρ 1τρ), Οικονομάκος 3, Κογιώνης 7 (8ρ), Κανδηράκης 2 (6ρ), Ραπανάκης, Κάρμας 15 (2), Αγγελογιαννόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Ήταν φανταστικό παιχνίδι με αρκετή ένταση στο παρκέ που μεταφέρθηκε και σε εμάς εκτός.