22/03/2024
Collectors 21 14 13 18 - 66 -
La Bola De Papel 9 20 17 25 - 61 -

Αυτοί είναι οι Collectors!

Αν και η La Bola de Papel ήταν όπως πάντα σκληροτράχηλη και ικανή να... τουμπάρει το παιχνίδι, τελικά οι Collectors κράτησαν την ψυχραιμία τους και επικράτησαν με σκορ 66-61.

Αυτό που έκανε ο Κυριάκου στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είναι αυτό που κάνει όλα αυτά τα χρόνια στα παρκέ της διοργάνωσης, κυριαρχούσε στα ριμπάουντ! Οι μάχες του με τον Κιφοκέρη ήταν φοβερές, με την είσοδο του Παντελεάκη προς το τέλος τις πρώτης περιόδου να του δίνει την απαραίτητη βοήθεια ώστε οι γηπεδούχοι να μπούνε μπροστά με 21-9, έστω και αν ο Μπαρέα ξεκίνησε να είναι αρκετά "επικίνδυνος", με την υπόλοιπη παρέα του ακόμα να ψάχνεται. Ο εκπληκτικός λοιπό φόργουορντ του Αβούρη συνέχισε να παίζει ακριβώς όπως έπρεπε, ελεύθερα και άκρως επιθετικά, με τον Σαμαράκη μα μπαίνει στο ρυθμό και να βοηθά σε άμυνα και επίθεση, με την πίεση, τα κλεψίματα και τα εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, να είναι το κλειδί για τη μείωση στο 35-29 που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Κούδας μπήκε καλά στο δεύτερο μέρος του αγώνα και μαζί με τον Κυριάκου φόρτωσαν το καλάθι των αντιπάλων. Το παιχνίδι έγινε απίστευτα αμφίρροπο και ενδιαφέρον, με τον Μπαρέα πλέον σχεδόν να μονοπωλεί το ενδιαφέρον στις επιθέσεις της La Bola, με το 48-36 να αδικεί την εικόνα των φιλοξενούμενων, αλλά να δείχνει παράλληλα πως οι γηπεδούχοι είχαν κάνει ένα τεράστιο βήμα για την κατάκτηση της νίκης. Το ολοκλήρωσαν στα υπόλοιπα δέκα λεπτά, έστω και αν ο Τσουκάλης ήταν εκεί για να μειώσει και να αναπτερώσει τις ελπίδες της παρέα του Αβούρη, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 66-61 και τους Collectors να το αξίζουν!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Κούδας με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντρές Μπαρέα με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη.

Collectors (Αγγελομάτης): Σαβέριος 3, Τσατσάνης 7, Κυριάκου 7, Αναστόπουλος 10, Κούδας 20, Αγγελομάτης 5, Γαζεπίδης, Παντελεάκης 14, Σκαμάγκος.

La Bola de Papel (Αβούρης): Τσουκάλης 10, Φλώρος 5, Παληός 4, Κιφοκέρης 6, Σαμαράκης 5, Μπαρέα 31, Μαρινάκης.

Τί μας άρεσε: Η ποιότητα του Μπαρέα!