20/02/2023
Antilalos BC 16 25 27 15 - 83 -
West Kings 25 18 20 14 - 77 -

Αυτός είναι ο Αντίλαλος που ξέραμε!

Την μεγάλη έκπληξη της 19ης αγωνιστικής της Elite League by Betsson έκανε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall ο Αντίλαλος, καθώς κέρδισε τους West Kings με 83-77 και επέστρεψε στις νίκες μετά τις 29/11/22, όταν είχε επικρατήσει του Uncle Drew!

Εμφανώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Kings, καθώς με 11 πόντους του Γεωργούση, δύο τρίποντα του Πεζούλα και 4 πόντους του Βήττα, προηγήθηκαν με 16-25. Ο Καραγιάννης με 5 πόντους, οι Merkevicius - Μαργώνης με 4 πόντους έκαστος και ο Αλεξίου με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με 11 πόντους του Αλεξίου, 5 του Merkevicius, 3 του Καραγιάννη και τρίποντο του Κώστα Ζαμπέτα, ο Αντίλαλος πλησίασε στο καλάθι, 41-43! Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Γεωργούσης (9π), Σταυρούλης (5π) και Πεζούλας (4π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα ήταν καταιγιστικό και με τρία τρίποντα του Καραγιάννη, δύο του Κώστα Ζαμπέτα, 5 πόντους του Μαργώνη και άλλους τόσους του Σταυρόπουλου, προσπέρασε με 68-63. Ο Γεωργούσης με 10 πόντους και ο Σταυρούλης με 5 κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο την παρέα του Μαρφαντά! Σκορ τρίτης περιόδου 68-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του και με μεγάλα σουτ των Κώστα Ζαμπέτα, Αλεξίου και Merkevicius, έφτασε δίκαια στην τεράστια νίκη με 83-77! Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά οι πρωταθλητές να γυρίσουν το ματς, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Βήττα, Δακουτρού, Σταυρούλη και Κοζομπόλη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 15/38 δίποντα και 15/34 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/14 βολές, 20/37 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp του Αντίλαλου ο Merkevicius με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 6/11 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των West Kings ο Γεωργούσης με 30 πόντους, έχοντας 1/3 βολές, 7/9 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 1 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ.): Αλεξίου 20 (5), Γκιώσης, Merkevicius 14, Ζαμπέτας Κ. 15 (5), Καραγιάννης 18 (4), Ρούσκας, Μαργώνης 11 (1), Σταυρόπουλος 5

West Kings (Μαρφαντάς): Γεωργούσης 30 (5), Βήττας 11 (1), Δακουτρός 4, Κοζομπόλης 6, Ρουμελιώτης, Πεζούλας 10 (3), Σταυρούλης 15 (1), Κυρμίζογλου, Φωτόπουλος 1

Τι μας άρεσε: Τόσο ο εξαιρετικός ρυθμός του αγώνα, όσο και η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!