13/03/2023
ReTirees 9 11 17 24 - 61 -
Antilalos BC 16 15 19 19 - 69 -

Αυτός ο Antilalos αξίζει την οκτάδα!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena ο Antilalos επικράτησε των αποδεκατισμένων ReTirees με 61-69, διευρύνοντας έτσι το νικηφόρο του σερί. Η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα βρίσκεται μια νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και φαίνεται ότι όχι απλώς θα σωθεί, αλλά ενδεχομένως να αναζητήσει και με αξιώσεις την είσοδο στα Playoffs. Προβλημάτων συνέχεια για τους Συνταξιούχους που αυτή τη φορά δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τις πολλές και ηχηρές απουσίες τους, υποχωρώντας στο 12-10. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι Μαυροκόκκινοι θέλησαν από νωρίς να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό και κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού, χάρη στους Merkevicious (6π.), Αλεξίου (4π.), Ζαμπέτα (2π.), Μαργώνη (2π.) και Μάινα (2π.). Στην αντίπερα όχθη, μονάχα το δίδυμο Ρομποτής (5π.) – Πλεξουσάκης (4π.) βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, αφού η ομάδα του Κουσούλη φάνηκε να μην πατάει καλά στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να διατηρούν τα ηνία, διευρύνοντας ελαφρώς το υπέρ τους προβάδισμα με καλάθια των Μαργώνη (8π.), Ρούσκα (5π.) και Merkevicious (2π.). Από πλευράς ReTirees ο Ρομποτής (4π.) συνέχισε να προσφέρει λύσεις με συνέπεια, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Στόλης (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-31.

Μετά την ανάπαυλα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων βελτιώθηκε, με το επιμέρους σκορ να γράφει 17-19. Ο Antilalos είδε τους Μαργώνη (5π.), Γκολέ (5π.), Ρούσκα (4π.), Αλεξίου (3π.) και Merkevicious (2π.) να τραβούν το κουπί, ενώ οι Συνταξιούχοι απάντησαν με Ρομποτή (3π.), Γιαμαίο (3π.), Στόλη (3π.), Σαρρή (2π.), Πλεξουσάκη (2π.) και Κωστούλα (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ReTirees προσπάθησαν να επιστρέψουν, διανύοντας το πιο παραγωγικό διάστημά τους στο παιχνίδι, χάρη στους Γιαμαίο (9π.), Ρομποτή (7π.), Πλεξουσάκη (5π.) και Κωστούλα (3π.). Ο Antilalos, ωστόσο, δεν αγχώθηκε. Σκοράροντας στα κρίσιμα σημεία με πρωταγωνιστές τους Merkevicious (8π.) και Μαργώνη (6π.), οι Μαυροκόκκινοι έφτασαν χωρίς δράματα στη νίκη και επικεντρώνονται πλέον στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στον Uncle Drew. Οι ReTirees, από την άλλη, θα αντιμετωπίσουν τα Paliagoura την ερχόμενη αγωνιστική με την ελπίδα ότι θα καταφέρουν να παρουσιαστούν πλήρεις.

Στο τέλος του αγώνα, οι ReTirees είχαν 15/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα και 10/21 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Antilalos είχε 21/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα και 12/22 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Μαργώνης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Ρομποτής με 20 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

ReTirees (Κουσούλης) : Γιαμαίος 13 (2), Κωστούλας 6, Πλεξουσάκης 13 (2), Ρομποτής 20 (2), Σαρρής 2, Στόλης 7 (1).

Antilalos BC (Ζαμπέτας Γ.) : Merkevicious 18, Αλεξίου 9 (1), Γκολές 8, Ζαμπέτας Κ. 8, Μάινας 2, Μαργώνης 16 (2), Ρούσκας 9 (1), Τσεβρενίδης 2.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία του Antilalou σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.