03/07/2021
Αμόκ 4 14 6 2 - 26 -
Kourkoutes BC 23 15 30 20 - 88 -

Αυτούς τους Kourkoutes ξέραμε, αυτούς τους Kourkoutes είδαμε!

Σαρωτικοί ήταν οι Kourkoutes στο δεύτερο παιχνίδι τους στον 12ο όμιλο της Summer Development League, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες της Αμόκ και την συνέτριψαν με 26-88 στο κλειστό του Κολωνού.

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kourkoutes στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Αθανασίου, 5 του Μεγαγιάννη, 4 του Τσάκωνα και 4 του Βεϊσάκη, προηγήθηκαν με 4-23. Ο Μπακόλας και ο Ιωαννίδης με 2 πόντους ο καθένας βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα την απόσταση ασφαλείας και με ακόμη 8 πόντους του Τσάκωνα, αλλά και 5 του Νακόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων, 18-38. Για την Αμόκ ο Μπακόλας συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση με 6 πόντους, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Γράψα με 3.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Kourkoutes, αφού με προσωπικό show του Νακόπουλου με 14 πόντους, 4 πόντους του Τριανταφύλλου και 4 του Βεϊσάκη, έφτασαν στο +44, 24-68. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να βγάλουν κάποια αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει 4 πόντους μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 24-68!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με παρέα του Σαρακηνού να επικρατεί με 26-88, έπειτα από 6 πόντους του Τσάκωνα, 6 του Βεϊσάκη και 6 του Μεγαγιάννη. Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν βρήκε στόχο μόνο ο Ιωαννίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/9 βολές, 8/25 δίποντα και 1/26 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/10 βολές, 35/56 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ιωαννίδης με 12 πόντους, έχοντας 6/14 δίποντα, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Hall of Brands mvp για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 22 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές, 11/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Αμόκ (Fisherman): Μπακόλας 8 (1), Fisherman, Αβαρκιώτης 1, Κλαπής, Ιωαννίδης 12, Γράψας 5, Δερδενές

Kourkoutes (Αθανασίου): Τριανταφύλλου 6, Νακόπουλος 21 (3), Μεγαγιάννης 13 (1), Σαρακηνός 4, Βεϊσάκης 16, Αθανασίου 6 (1), Τσάκωνας 22

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Κουρκούτων!