26/11/2022
Αμφιδέξιοι 14 14 12 17 - 68 -
Elapuse BC 16 9 18 21 - 72 -

Αυτή ήταν Elapuse !

Το απόγευμα του Σαββάτου 26 Νοεμβρίου στο Μενίδι, σε ένα πολύ όμορφο και συγκλονιστικό παιχνίδι, η Elapuse έσπασε το αήττητο των Αμφιδέξιων, επικρατώντας στα τελευταία δευτερόλεπτα με 68 – 72.

Η Elapuse πήρε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού τον έλεγχο και με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ζορμπά με 5 και Μιγιόνη με 4 πόντους αντίστοιχα, ξέφυγε ακόμα και με εφτά πόντους, αλλά οι πρωτοπόροι με έξι διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν, με Στουρνάρα-Γκατζιώρα να ξεχωρίζουν με τρίποντα, μείωσαν 14 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των Αμφιδέξιων να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να φύγουν μπροστά στο ημίχρονο 28 – 25. Ο Τζαβέλλας ήταν εντυπωσιακός στην άμυνα με συνεχόμενα κλεψίματα και ριμπάουντ, ο Κούδας το πρώτο βιολί με 6 πόντους και ο Γεωργόπουλος που ακολούθησε με 4, συνέθεταν την τριάδα που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αναγνώστου δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τον Πιτσιλή να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τον Μαγγιώρο να βάζει ένα τρίποντο.

Άλλαξαν πάλι οι ρόλοι στην τρίτη περίοδο, με την Elapuse να βρίσκει χώρους και να οδηγεί την κούρσα με την τριάδα Μιγιόνη, Ζορμπά και Μαγκιώρο να έχουν από 4 πόντους έκαστος , ενώ τους Αμφιδέξιους κρατούσε κοντά κυρίως ο Ρίζος με 6 πόντους, με Γεωργόπουλο και Στουρνάρα να βάζουν από ένα τρίποντο.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Γεωργόπουλος με 7 πόντους οδηγούσε τους γηπεδούχους και οι Μιγιόνης με 5 και Πιτσιλής με τρίποντο, έφερναν το ματς στα ίσια (51-51) για τους φιλοξενούμενους. Το τελευταίο εξάλεπτο του παιχνιδιού ήταν συγκλονιστικό, με τον νικητή να βγαίνει στα τελευταία δευτερόλεπτα!! Ο Ρίζος στην αρχή με 7 συνεχόμενους πόντους και ο Γεωργόπουλος στη συνέχεια με επίσης 7, προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα των Αμφιδέξιων, αλλά η ομάδα του Αναγνώστου, με τον Μιγιόνη ασταμάτητο με 9 πόντους και τον Δεσύπρη να βάζει ένα μεγάλο τρίποντο, έφτασε στην νίκη 68 – 72.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βίκτωρας Μιγιόνης με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πολυχρόνης Γεωργόπουλος με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Αμφιδέξιοι είχαν 22/44 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 3/7 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μιλούσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Η Elapuse είχε 14/31 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 17/22 βολές, κατέβασε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας): Γεωργόπουλος 23, Γκατζιώρας 5, Κλάδης, Κούδας 12(8ρ.), Μαρκέτος, Ρίζος 20, Στουρνάρας 6, Τζαβέλας 2.

Elapuse(Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 5, Δεσύπρης 9, Δημητριάδης 7, Ζορμπάς 10, Κλαουδάτος , Μαγγιώρος 8, Μιγιόνης 24, Πιτσιλής 9.

Τι μας άρεσε: Ολη η διακύμανση του παιχνιδιού από δύο εξαιρετικές ομάδες!