Pink Paper 17 12 21 10 - 60 -
Ανακασιακός 8 10 6 17 - 41 -

Αζάρ, Σακκής και... όλα καλά για τους Pink Papers!

Έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Αζάρ και Σακκή, οι Pink Papers επικράτησαν του Ανακασιακού για το Basketaki Rebound και επέστρεψαν στις νίκες.

Τα πατήματά τους έψαχναν να βρουν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Οι Pink Papers στο δεύτερο πεντάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Σακκή και Αζάρ προηγήθηκαν με 17-8. Οι φιλοξενούμενοι που έκαναν αρκετά λάθη στην επίθεση, είδαν τον Ρομποτή με ατομικές κυρίως ενέργειες, να ξεχωρίζει με την απόδοσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, διευρύνοντας μάλιστα το προβάδισμά τους χάρη στα καλάθια του εξαιρετικού Σακκή. Στατικοί στην επίθεση ήταν οι παίχτες του Aνακασιακού που ωστόσο κατάφεραν να σκοράρουν με τρίποντα των Αλεξίου και Φλώρου στα τελευταία λεπτά και να κάνουν μια μίνι επιστροφή (29-18).

Tις βάσεις για τη νίκη έβαλαν στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pink Papers, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ και πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-6 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +26 (50-24). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν άλλαξαν πολλά στο παιχνίδι τους, συνέχισαν να κάνουν κακές επιλογές στην επίθεση και με τους μόλις 6 πόντους που σημείωσαν, έμειναν ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της νίκης.

Ο Aνακασιακός με τους Καμζέλα και Μακρή προσπάθησε να... κερδίσει τις εντυπώσεις στο τέταρτο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα σερί 0-8. Το ντεπόζιτο ωστόσο είχε αδειάσει, η διαφορά ήταν σε απαγορευτικά επίπεδα και οι Pink Papers με ελεύθερο μπάσκετ έφτασαν εύκολα στη νίκη με... βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-3. Στο 0-4 πήγε ο Ανακασιακός ο οποίος θα πρέπει να ανασυνταχθεί εν όψει συνέχειας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αζάρ με double double και 13 πόντους (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 15 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/41 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 17/25 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/39 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ και έδωσαν 3 ασίστ.

Pink Papers: Αζάρ 13, Ζηζόπουλος 2, Θεοδοσιάδης 4, Κονταρίνης 10, Κωλέττης 8 (1), Μπικοράρος, Παπαδογιάννης 2, Ρόκκας 2, Σακκής 19

Ανακασιακός: Αλεξίου 6 (1), Καμζέλας 4, Καραμάνης 2, Κοζαλάν 6, Μακρής 5, Μπαλός 4, Ξεΐνης 2, Ρομποτής 6 (1), Τζομπανάκης 2, Φλώρος 4

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές, καθώς και η εμφάνιση των Σακκή - Αζάρ.

Τι δεν μας άρεσε: Το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί.