03/12/2022
Baca Juniors BC 13 17 13 19 - 62 -
Drunk Kings 15 14 3 14 - 46 -

Baca Juniors.. επιτέλους !

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Baca Juniors υποδέχθηκε τους αποδεκατισμένους Drunk Kings για την 10η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των Βασιλιάδων, η ομάδα του Κίμωνα Κασφίκη επικράτησε με 62-46, πραγματοποιώντας μεγάλη εμφάνιση και παίρνοντας… επιτέλους την πρώτη της νίκη. Βροχή τριπόντων από τους Ερυθρόλευκους που σκόραραν 10 φορές πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι Drunk Kings. Κάζης (8π.), Αλεβίζος (4π.) και Καμπράνης (2π.) πέτυχαν τους πρώτους πόντους των φιλοξενούμενων, ενώ η Baca είχε τις απαντήσεις με Γρίβα (6π.), Γαργαλάκο (4π.) και Σπεντζούρη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κυρίως επιθετικά, έχοντας μάλιστα αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία (σκόραραν 7 παίκτες). Οι Kings, παρότι δεν είχαν λύσεις από τον πάγκο, παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, χάρη στα καλάθια των Αλεβίζου (6π.), Κάζη (4π.), Καμπράνη (2π.) και Σακκά (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 30-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν και το χρονικό σημείο όπου εν πολλοίς κρίθηκε και το αποτέλεσμα. Η Baca βελτιώθηκε αμυντικά, οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους Drunk Kings και κατάφερε να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 13-3. Τσαμποδήμος (5π.), Γεωργόπουλος (4π.), Γρίβας (2π.) και Γαργαλάκος (2π.) έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στους μετέπειτα νικητές, ενώ την ίδια ώρα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν μόλις 1 φορά εντός πεδιάς με τον Αλεβίζο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-32.

Η Baca, όχι απλώς κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της, αλλά βλέποντας βαρέλι το αντίπαλο καλάθι ανέβασε το δείκτη της διαφοράς μέχρι και το +16. Μπίζος (6π.), Γεωργόπουλος (6π.), Φούντακας (3π.), Κασφίκης (2π.) και Γρίβας (2π.) ήταν εκπληκτικοί στο φινάλε, ενώ οι Kings δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν το ματς μέχρι τέλους, παρά το επιθετικό κρεσέντο του Κάζη (13π.).

Στο τέλος του αγώνα, η Baca Juniors είχε 14/41 δίποντα, 10/26 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Drunk Kings είχαν 16/55 δίποντα, 1/12 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp αναδείχθηκε ο Νίκος Γαργαλάκος με 7 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Κάζης με 25 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα, 1/8 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 1 μπλοκ.

Baca Juniors (Κασφίκης) : Γαργαλάκος 7, Γρίβας 15 (3), Κασφίκης 4, Μπίζος 8 (2), Σπεντζούρης 4, Τσαμποδήμος 8 (2), Φούντουκας 5 (1), Γεωργόπουλος 11 (2).

Drunk Kings (Σακκάς) : Αλεβίζος 13, Ανδρέου, Κάζης 25 (1), Καμπράνης 4, Σακκάς 4.

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο ημίχρονο της Baca Juniors.