11/02/2023
Beer Team 13 5 14 9 - 41 -
Baca Juniors BC 6 6 15 16 - 43 -

Baca ψυχάρα... ανατροπάρα!

Παρά το γεγονός ότι για ένα ολόκληρο 30λεπτο βρισκόταν πίσω στο σκορ, οι Baca Juniors έκαναν ένα μυθικό τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη απέναντι στη Beer Team με τελικό σκορ 41-43 στο ΓΣΠ.

Άστοχο ξεκίνημα για Beer Team και Baca, με τις προσπάθειες των δύο ομάδων να βρίσκουν σίδερο από μακρυά, με αποτέλεσμα Γαργαλάκος, Μαρτίνης από τη μία και Μήτσης από την άλλη να τροφοδοτηθούν περισσότερο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-6.

Βελτιωμένοι, αποφασισμένοι και εκμεταλλευόμενοι την επιθετική... ανομβρία της Beer Team, οι Baca με τον Γαργαλάκο να ηγείται μείωσε στους 3 (13-10) και έδειξε πως θα είναι σκληρό... καρύδι, με το ημίχρονο να κλείνει στο 18-12.

Ο Γρίβας βγήκε μπροστά, πήρε τα σουτ και τις προσπάθειες που του αναλογούσαν και κατάφερε να επαναφέρει τους Baca σε ρυθμό αγώνα, με τον Μήτση από την άλλη να είναι στα... στάνταρ του και να βοηθά τους γηπεδούχους να διατηρήσουν το προβάδισμα στο κλείσιμο του δεκαλέπτου με 32-27.

Με μια κατάθεση ψυχής το... λιγότερο, ο Γαργαλάκος και η παρέα του, ο Κασφίκης με την ψυχή του, όλοι έβαλαν από κάτι.. Ανέτρεψαν το αποτέλεσμα, έπιασαν στον... ύπνο την Beer Team και επικράτησαν με το τελικό 41-43.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Γαργαλάκος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Beer Team ξεχώρισε ο Γιώργος Μεταξάς με 12 πόντους, 17 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/36 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 10/26 βολές, 45 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/46 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 2/9 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα και 12 λάθη.

Beer Team (Μαυράκης): Αργυρούδης, Γρατσίας, Θεοδοσόπουλος 11, Μήτσης 2, Μαρφαντάς 2, Μαυράκης Α. 4, Μαυράκης Μ. 6, Μεταξάς 12, Τζατζαράκης 4.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 13, Γεωργόπουλος 4, Γρίβας 11, Κασφίκης 5, Κατσιάδας, Μαρτίνης 4, Μπαρμπάκης, Σπεντζούρης, Τσαμποδήμος 6.

Τί μας άρεσε: Η ανατροπή των Baca Juniors!