Hoopers BC 16 11 - - - 54 -
Kourkoutes BC 12 21 - - - 80 -

Back to back τελικός για τους Kourkoutes!

(16-12,11-21,11-23,16-24) 54-80

Το βράδυ της Τρίτης 4 Μαΐου στα Άνω Λιόσια , οι Κουρκούτες πέρασαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό ,καθώς με λυσσαλέα άμυνα και πολύ καλή επίθεση επικράτησαν εύκολα με 54- 80 απέναντι στους Hoopers και θα συναντήσουν την Γιουγκοπιάστηκα .

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδειξαν πως θα βγάλουν πολλή ενέργεια στο παρκέ, με τους Hoopers να έχουν τον έλεγχο και να προηγούνται με 16 – 12. Ο Σιδέρης ήταν μπροστάρης την επίθεση με 7 πόντους με τον Λιαράκο να έρχεται από κοντά με 6, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε μακράν στην επίθεση ο Καντιώτης με 7 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κουρκούτες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα καθώς δέχτηκαν μόνο τέσσερα καλάθια από Λιόκα, Μυστακίδη, Σιδέρη και Τσεκούρα. Στην επίθεση βρήκαν ρυθμό και ανοιχτούς διαδρόμους και με Αθανασίου, Τσάκωνα να βάζουν από 5 πόντους και τους Καντιώτη, Μανιουδάκη να ακολουθούν με 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27 – 33.

Οι Hoopers δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας μόνο δύο καλάθια εντός πεδιάς με Στανωτά, Μυστακίδη και βολές από τους υπόλοιπους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Κουρκούτες πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν, με τον Χούσο να βγάζει τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, τον Καντιώτη να είναι πρώτος σκόρερ με 6 πόντους και τους Μανιουδάκη,Τσάκωνα να ακολουθούν με 4, για το 38-56.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο χάλασε λίγο στον ρυθμό με τα πολλά φάουλ που έκαναν οι ομάδες εκατέρωθεν, με τους Κουρκούτες να μην δυσκολεύονται να επικρατήσουν με το τελικό 54 – 80. Ο Σιδέρης με 6 πόντους πάλευε στην επίθεση των Hoopers ,με τον Μπίθα να ακολουθεί με 5 πόντους, ενώ για τους νικητές , ο Καντιώτης ήταν το πρώτο βιολί με 7 με τους Βεϊσάκη με 5 και Αθανασίου με 4 πόντους αντίστοιχα, να συμπληρώνουν την τριάδα για το τελικό 54-80.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Καντιώτης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νεκτάριος Σιδέρης με 17 πόντους, 14 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Hoopers είχαν 14 / 56 δίποντα, 2 / 8 τρίποντα, 20 / 40 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ , μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Kourkoutes είχαν 28/63 δίποντα, 2 / 14 τρίποντα, 18 / βολές, κατέβασαν 60 ριμπάουντ , μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Hoopers(Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 1 , Λιαράκος 9(8ρ.), Λιόκας 5(8ρ.),Μπίθας 5, Μυστακίδης 8, Σιδέρης 17(14ρ.), Στανωτάς 6, Τσεκούρας, Τσουκάτος 3.

Kourkoutes (Αθανασίου ): Αθανασίου 8(6ρ.), Βεισάκης 9(14ρ.), Καντιώτης 23(9ρ.), Μανιουδάκης 12, Νακόπουλος 4(11ρ.), Πλέστης 2, Σαρακηνός 2, Τσάκωνας 12(8ρ.),Χούσος 7(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο.