16/05/2022
Young Ballers BC 13 19 4 10 - 46 -
Anonymous BC 6 16 19 12 - 53 -

Ballers ημίχρονο – Anonymous τελικό!

Την Κυριακή το απόγευμα στο Μενίδι σε ένα παιχνίδι με μεγάλη μπασκετική ένταση και πολύ γρήγορο ρυθμό, οι Young Ballers έδειχναν ικανοί στο πρώτο ημίχρονο να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά οι Αnonymous με εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και πήραν και την δεύτερη νίκη με 46 – 53.

Στην πρώτη περίοδο οι Young Ballers έπαιξαν τρομερή άμυνα καθώς έφαγαν μόνο 6 πόντους από Ελευθεριάδη και Κώτσια, ενώ στην επίθεση με τρίποντα από Ζορμπάνο, Παππά και βοήθειες από Ανδρεάδη, Βαρκάρη και Στεφανάκο, είχαν το προβάδισμα με 13 – 6.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ballers συνέχιζαν να ασκούν τρομερή πίεση στην άμυνα και με τρίποντα από Ανδρεάδη(2) και Ζορμπάνο έστειλαν την διαφορά στους 15! Στη συνέχεια οι Αnonymous ισορρόπησαν το παιχνίδι και με μεγάλα σουτ του Μπουτσικάκη(2) και καλάθι του Κουρτέση, μείωσαν σε 32 – 22 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Anonymous μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο και έκαναν party μέσα στον αγωνιστικό χώρο.Ο Ουζουνίδης έσερνε τον χορό με δύο τρίποντα με Μπουτσικάκη, Κώτσια να βάζουν άλλο ένα και το σκορ να ανατρέπεται και να γίνεται 36 – 41. Για τους Ballers που δεν εμφανίστηκαν ποτέ στην τρίτη περίοδο, από ένα καλάθι πέτυχαν Γεωργιάδης και Βαρκάρης.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι έπαιζαν το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση με τον Στεφανάκο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Παππά να βάζει ένα τρίποντο, όμως η ομάδα του Φιλαρτζή με 4 πόντους του Χριστόπουλου, τρίποντα από Ουζουνίδη, Τζουβάρα και καλάθι του Δρακόπουλου, διαμόρφωσε το υπέρ της τελικό 46 – 53.