09/04/2023
Tinder Bologna 19 18 10 19 - 66 -
Young Ballers BC 11 25 20 13 - 69 -

Μπάραμπας από άλλον πλανήτη!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για την τελευταία αγωνιστική της Evolution, οι Young Ballers έκλεισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα, καθώς με καλάθι του Μπάραμπα στην εκπνοή του αγώνα έκαμψαν την αντίσταση της Team Niko με σκορ 66-69. Οι Young Ballers ετοιμάζονται πλέον, για τις σπουδαίες αναμετρήσεις της φάσης των 16´ των Playoffs, κόντρα στα Gran Manaria! Από την άλλη πλευρά, ο Μπούρας και η παρέα του θα πραγματοποιήσουν μία παύση αγωνιστικών υποχρεώσεων για τέσσερις μήνες, ανανεώνοντας το ραντεβού με το πρωτάθλημα της νέας αγωνιστικής χρονιάς.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Στέλιο Μπάραμπα με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα . Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιώργος Κολυβάκης είχε 23 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την πολύ καλή απόδοση των Κολυβάκη(7π) και Λάσκαρη(6π), αλλά και το γεγονός ότι οι Ballers δεν μπήκαν σε κανένα χρονικό σημείο στο πνεύμα της αναμέτρησης, έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 19–11. Ο Τσάταλης με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των φιλοξενούμενων στο διάστημα αυτό.

Σε συνέχεια του παιχνιδιού η παρέα του Στεφανάκου παρουσίασε ένα  μέρος της ομάδας που θαυμάσαμε καθόλου τη διάρκεια της regular season, καθώς κέρδισαν την δεύτερη περίοδο με το επιμέρους 18-25! Ο Μπάραμπας με την απόδοση του θύμισε σε όλους πόσο πολύ θα λείψει από τα πολύ σημαντικά παιχνίδια των playoffs, καθώς στο διάστημα αυτό πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Στον αντίποδα, ο κολυβάκης αποτέλεσε το αντίπαλο επιθετικό δέος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 11 πόντους. Το ημίχρονο τελείωσε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 37-36.

Οι Young Ballers επέστρεψαν στο παρκέ του κλειστού των Μελισσίων με σκοπό να πάρουν εκείνοι τα ηνία στην αναμέτρηση, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 47-56. Στα αξιοσημείωτα του δεκαλέπτου η σπουδαία άμυνα των Ballers, το εξαιρετικό eurostep του Μπάραμπα, αλλά και το τρίποντο του Παππά από τα οκτώ μέτρα στην εκπνοή της περιόδου!

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Μπούρα εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους, έφεραν την αναμέτρηση λίγο πριν το τέλος στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 66–66. Ωστόσο ο Μπάραμπας για ακόμη μια φορά, παρουσίασε στο παρκέ τα πλούσια επιθετικά προσόντα που διαθέτει και με τρίποντο στο τέλος του παιχνιδιού έδωσε την νίκη στους Ballers με σκορ 66–69.

Οι Young Ballers είχαν 16/43 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/50 δίποντα, 6/23 τρίποντα , 8/13 βολές, 55 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

Team Niko(Μπούρας ): Leo 12, Καραμαλίγκας 7, Κολυβάκης 23, Λάσκαρης 20, Παπαπαύλου, Πέτσας 1, Ντούρος 13.

Young Ballers(Στεφανάκος): Ανδρεάδης 2, Ζορμπά νόσου τέσσερα, Καβαλάρης, κρόκος αυτά Μπάρμπας 26 , Παππάς τρία, Στεφανάκος 8, Τσάταλης 19.

Τι μας άρεσε: Η σπουδαία εμφάνιση του Μπάραμπα!