30
Bar Χελώνα - - - - - 41 -
45ers - - - - - 30 -

Bar Χελώνα Victorious

Το βράδυ της Τετάρτης, στο Promitheas Park η BarXελώνα υποδέχθηκε στους 45ers στα πλαίσια αναβληθέν αγώνα της 5ης αγωνιστικής της Development League. Το ματς ήταν ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα. Ύστερα, οι «χελώνες» ξέφυγαν στο σκορ με αποτέλεσμα να κερδίζουν ένα δύσκολο αγώνα με σκορ 41-30!

Μια διαφορά 6 πόντων δημιούργησαν οι 45ers στο 1ο δεκάλεπτο. Με οδηγό τον Σπανό που είχε 7 πόντους, οι 45ers έδειχναν να ελέγχουν το τέμπο του αγώνα. 2 καλάθια πέτυχε ο Μουλαγιάννης για τις «χελώνες». 9-15 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Έπαιξαν σωστή και σκληρή άμυνα, ενώ επιθετικά ήταν μέτριοι. Ένα τρίποντο πέτυχε ο Λαμπρόπουλος με τον Κούλη να έχει τους μοναδικούς 3 πόντους των φιλοξενούμενων. 8-3 ήταν το σκορ της περιόδου.

Μια διαφορά 2 καλαθιών κατάφερε να δημιουργήσει η BarΧελώνα στο 3ο δεκάλεπτο. Με όπλο την άμυνα (δέχθηκε μόλις 7 πόντους) κατάφερε να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι. Από 3 πόντους είχαν 4 διαφορετικοί παίχτες του Σπανού. Στην αντίπερα όχθη, 5 πόντους είχε ο πάντα τίμιος Προβίδας.

Με την διαφορά στο +4 υπέρ των «χελωνών», όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Ο πρόεδρος της ομάδας Γιώργος Σπανός δεν αστειεύτηκε, πέτυχε 6 πόντους και οδήγησε μαζί με τον Μουλαγιάννη την BarΧελώνα στην νίκη. 3 πόντους είχε ο Γκοτσόπουλος για τους ηττημένους. 41-30 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ (7-10), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 25 λεπτά αγώνα. Ο Γιώργος Κρίβας ξεχώρισε για τους ηττημένους με 4 πόντους, 14 ριμπάουντ (2-12), 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 12/37 δίποντα (32,4%), 3/29 τρίποντα (10%), 8/18 βολές (44%), 44 ριμπάουντ (13-31), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα και 4 λάθη. Οι 45ers είχαν 10/42 δίποντα (23,8%), 2/13 βολές (15%), 4/9 βολές (44%), 44 ριμπάουντ (8-36), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 μπλοκ και 5 14 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Κασιμάτης 1, Λαμπρόπουλος 5, Μουλαγιάννης 11 (17 ριμπ), Παπαδόπουλος, Σίνος 6, Σινογιώργος 3, Σπανός 9 (7 ριμπ), Σταθόπουλος 6.

45ers(Γραμματικόπουλος): Άγας, Βασιλόπουλος 2, Γκοτσόπουλος 6, Δράκου 2, Κουζούδης, Κούλης 3, Κρίβας 4 (14 ριμπ), Κόκκινος 2 (7 ριμπ), Προβίδας 4, Σπανός 7.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Κωνσταντίνος Σταθόπουλος που πέτυχε 6 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκλεψε 4 φορές την μπάλα!

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Μουλαγιάννη!