06/07/2024
Προβατίνες 22 13 6 15 - 56 -
Kolosos Dunk n' Donuts 25 14 19 14 - 72 -

Βασιλειάδης, Λεβαδίτης και... πρόκριση στους "32"!

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα των Προβατίνων στην αναμέτρηση αφού με πρωταγωνιστές τους Παυλόπουλο, Βάγια και Αποστολίδη πήραν ένα σημαντικό προβάδισμα (22-15). Από τους ηττημένους οι Βασιλειάδης και Λεβελαδίτης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Βασιλειάδη, έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (35-39). Οι παρουσίασαν πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι τους και από το +7 του πρώτου δεκαλέπτου, βρέθηκαν σε θέση κυνηγού στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλε ο τρομερός Kolosos στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με πρωταγωνιστές τους Λειβαδίτη και Βασιλειάδη έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 6-19 και εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (41-58). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυμαίνονται σε ρηχά νερά και να σκοράρουν με το... σταγονόμετρο, με τις πιθανότητες τους για νίκη να εξανεμίζονται.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά, αφού οι Προβατίνες δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό που είχαν επιβάλει οι αντίπαλοι. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι με τους Βασιλειάδη και Λεβαδίτη σε τρελά κέφια έφτασαν με εμφατικό τρόπο στη νίκη - πρόκριση με 56-72.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασιλειάδης με double double και 23 πόντους (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 14 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βάγιας με 23 πόντους.

Προβατίνες (Παυλόπουλος): Αποστολίδης 7 (1), Βάγιας 16 (1), Δραγάτσης 3 (1), Κούλουθρος 3, Κυρτάτος 7, Παπαθανασίου 4, Παυλόπουλος 6 (1), Υψηλάντης 10

Kolosos Dunk N' Donuts (Ζαμπούρας): Βασιλειάδης 23 (2), Ζαμπούρας 6, Λεβαδίτης 27 (1), Μπατσίκας 2, Παναγιώτου 2, Ρούσσης 6, Ταραντίλης 6

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Βασιλειάδη - Λεβαδίτη που σημείωσαν τους 50 από τους 72 πόντους της ομάδας τους.