23/01/2023
West Kings 28 15 20 25 - 88 -
New World Fix 19 27 21 10 - 77 -

«Βασιλιάδες» στο ντέρμπι κορυφής!

Στο μεγάλο ντέρμπι της Elite League στο Basketaki οι West Kings, όντας πιο ψύχραιμοι στο δεύτερο ημίχρονο, λύγισαν τους New World Fix με 88-77. Η τρίποντη ραψωδία της τέταρτης περιόδου, έκανε τη διαφορά για τους πρωταθλητές.

Η πρώτη περίοδος ανήκε στου γηπεδούχους, οι οποίοι με τον Σταυρούλη να μην έχει αντίπαλο, πήραν κεφάλι στο σκορ, αλλά και ψυχολογία. Ο Ζωιτός προσπάθησε κι έγινε ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους, όμως το 28-19 ήταν δίκαιο σκορ, ύστερα από δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Η συνέχεια είχε τους New World Fix να βγάζουν σκληράδα στην άμυνα, να δέχονται μόλις 15 πόντους, ενώ στην επίθεση οι Αθηναίος και Σιάποντης, έκαναν τη διαφορά με την εκτελεστική τους δεινότητα. Το 43-46, άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά, ως προς τον τελικό νικητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο αμφότεροι οι αντίπαλοι, πήγαν με την επίθεση να πάρουν τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Γεωργούσης πήρε πολλές μπάλες για τους West Kings, τις οποίες μετουσίωσε σε καλάθια, λόγω των πολλών φάουλ των αντιπάλων του. Οι πρωτοπόροι από τη μεριά τους στηρίχτηκαν στην τριπλέτα των Αθηναίο, Σιάποντη και Ζωιτού και διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά τους των τεσσάρων πόντων (63-67).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι βασιλιάδες ήταν καταπληκτικοί, και κάνοντας ένα σερί 14-0 με συνεχόμενα τρίποντα (Βήττας, Γεωργούσης), ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση-νίκη. Οι New World Fix με μόλις δέκα πόντους, δεν μπορούσαν να περιμένουν πολλά πράγματα και το τελικό 88-77, τους άφησε με μία πικρή γεύση στο στόμα. Οι πρωταθλητές West Kings απέδειξαν από τι μέταλλο είναι φτιαγμένοι και στο τέλος, κατέθεσαν την εμπειρία τους.

Οι νικητές μέτρησαν 14/21 βολές, 22/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 34 ριμπάουντ (3 επ., 31 αμ.), 20 ασίστ, 11 λάθη, 4 κλεψίματα και 3 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 5/14 βολές, 21/49 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 43 ριμπάουντ (10 επ., 33αμ.), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 κοψίματα

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σταυρούλης με 28 πόντους (7/7 βολές, 8/11 δίποντα), 10 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και ισάριθμα λάθη. Κοινώς τα έκανε σχεδόν όλα για την ομάδα του.

West Kings (Κυρμίζογλου): Αναστόπουλος, Βήττας 16 (4), Γεωργούσης 26 (4), Δακουτρός 3 (1), Κοζομπόλης 13, Κυρμίζογλου 2, Πεζούλας 5 (1), Τσεμπέρης, Φωτόπουλος

New World Fix (Γαλανός): Diallo 4, Γαλανός, Αθηναίος 19, Κιτσαντάς, Λογγίτσης 4, Μπερδεμπές, Παπαδόπουλος 10 )2), Σιάποντης 11 (30, Τσολάκος 5, Τσεκουρλούκης 3 (1), Χαντάντ 3 (1), Ζωιτός 18

Τι μας άρεσε: Η δημιουργική ικανότητα και των δύο ομάδων, αφού συνολικά στο παιχνίδι, μετρήσαμε 39 τελικές πάσες.