03/05/2023
Titans 8 11 8 18 - 45 -
Hood BC 15 20 19 16 - 72 -

Μπάσκετ που τρομάζει από την Hood!

"Σέξι" μπάσκετ από τη Hood στην πρώτη εμφάνισή της στο παρκέ του Summer, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 45-72 στο ΣΕΦ των Titans και να αφήνουν υποσχέσεις ενόψει συνέχειας!

Οι Κατσούρης και Καραγιαννίδης δεν είχαν κανέναν απολύτως πρόβλημα να βγάλουν στο παρκέ την... μπόλικη ποιότητα που έχουν, με τη Hood να παίζει πολύ γρήγορο μπάσκετ, με εναλλαγή της μπάλας και σωστές επιλογές. Οι Titans δεν ήταν κακοί, αλλά άστοχοι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 8-15 με την ομάδα του Ηλιαδάκη πίσω.

Καλό και δυνατό το ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο για Μπαμπάτσικο και Titans, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 3 (12-15). Κάπου εκεί όμως ο Κατσούρης ντύθηκε... Κλέι Τόμσον και ανέβασε κατακόρυφα απόδοση και διαφορά για Hood, με την παρέα του Πατσάκα να προηγείται με 19-37 για ημίχρονο.

Το 27-56 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος περιέγραφε με τον πιο... γλαφυρο τρόπο το πόσο κυρίαρχη ήταν η φιλοξενουμενη ομάδα στο παρκέ, με τον Χανιώτη να μπαίνει για τα καλά στο επιθετικό... μενού, με τον Κατσιφή από την άλλη να προσπαθεί να αποτελέσει το αντίπαλο δέος, με τους Titans να μην παράγουν το παιχνίδι.

Η τελευταία περίοδος ήταν ίσως η πιο... fun to watch της αναμέτρησης, με τους Titans να δείχνουν κομματι των δυνατοτήτων τους, με τη Hood να συνεχίζει να παίζει ελεύθερα και να κλείνει με όμορφο τρόπο τον αγώνα, με το 45-72 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την παρέα του Πατσάκα να διαπρέπει!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κατσούρης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Titans ξεχώρισε ο Ηλίας Μαγγουρίδης με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα κόψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/6 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 15 λάθη. Οι φιλοξενουμεβοι είχαν 15/43 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 3/4 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα και 11 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 5, Βενιανάκης 4, Ηλιαδάκης 7, Κατσιφής 9, Μαγγουρίδης 8, Μπάκας 4, Μπαμπάτσικος 2, Πόγκας 4, Τσίτσος 2.

Hood (Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 6, Γιοβάνης 2, Καραγιαννίδης 12 (9 ριμπ. 8 ασ.), Κατσούρης 27, Λαύκας 2, Μασουράκης 6, Χανιώτης 17.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξε η Hood!