15/01/2024
Patras Chicken Nuggets 17 14 12 18 - 61 -
Μινάρ Ηστ 19 19 16 20 - 74 -

"Μπασκετάρα" από Μίναρ Ηστ και 2η σερί νίκη

Chicken Nuggets και Μίναρ Ηστ τέθηκαν αντιμέτωποι για τις ανάγκες της 6ης αγωνιστικής της Development League. Εκεί είδαμε την ομάδα του Αντώνη Παναγόπουλου για 40 λεπτά να κάνει ένα εξαιρετικό και κυριαρχικό παιχνίδι, φτάνοντας στην νίκη με το ευρύ 61-74. Οι Chicken Nuggets ανά διαστήματα προσπάθησαν να βρουν λύσεις και να απειλήσουν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να μπουν στη διεκδίκηση του ματς.

Από την αρχή κιόλας φαινόταν πως θα δούμε ένα ωραίο επιθετικά παιχνίδι. Οι δύο ομάδες μπήκαν με εξαιρετικό ρυθμό, σουτάροντας πολύ καλά, πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (18-19). Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι Μίναρ Ηστ θέλησαν να "σφίξουν" την άμυνα χρησιμοποιώντας σχήματα κατάλληλα για τέτοιες περιπτώσεις. Έτσι, με την επίθεση να είναι εξίσου καλή, η διαφορά θα πήγαινε στους 6 (29-35) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ήταν βέβαιο πως οι Nuggets έπρεπε να αλλάξουν κάποια πράγματα στο παιχνίδι τους. Δοκίμασαν κάποια σχήματα που όμως δεν ήταν αποδοτικά κόντρα στον επιθετικό "οίστρο" των αντιπάλων τους. Κάπως έτσι, η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται φτάνοντας τους 11 πόντους (43-54). Πλέον, με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη, οι φιλοξενούμενοι έπρεπε απλά να διαφυλάξουν αυτή τη σημαντική διαφορά που είχαν πάρει στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Βλέποντας το καλάθι σαν βαρέλι, πρόσθεσαν ακόμη 20 πόντους στο τέλος του αγώνα και έφυγαν με το ροζ φύλλο επικρατώντας με 61-74.