16/12/2022
TECHbuddy 27 25 16 11 - 79 -
BEGOU.. LUCKY 2 8 11 22 - 43 -

Μπασκετάρα από τους Tech Buddy και το αήττητο...καλά κρατεί

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με το Begoulucky, οι Tech Buddy πήραν ακόμα μια ευρεία νίκη (79-43) και εξασφάλισαν την πρώτη θέση στον όμιλό τους, διευρύνοντας παράλληλα το αήττητο σερί τους.

Κλειδί για την έκβαση του αγώνα ήταν το εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο από τους Tech Buddy, οι οποίοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +25 (27-2), δείχνοντας εξ αρχής πως δεν έχουν όρεξη...για αστεία.

Επιβλητική ήταν η παρουσία των πρωταθλητών και στο Β' δεκάλεπτο, εκεί που με επιμέρους σκορ 25-8 μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με τους Begoulucky να αδυνατούν να ακολουθήσουν με αυτό το δαιμονιώδη ρυθμό, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με σκορ 52-10.

Στην επανάληψη, όπως ήταν φυσικό, οι Tech Buddy κατέβασαν...τους διακόπτες, την ίδια ώρα που και οι Begoulucky προσπάθησαν να φανούν κάπως πιο ανταγωνιστικοί, παίζοντας για την τιμή των όπλων. Με επιμέρους σκορ 16-11, το Γ' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 68-21.

Στην τελευταία περίοδο, οι Begoulucky παρουσίασαν πολύ καλύτερο πρόσωπο, πραγματοποιώντας ένα από τα καλύτερά τους δεκάλεπτα στην διοργάνωση συνολικά (11-22), ωστόσο μοναδικό αντίκρισμα για αυτούς ήταν να μειώσουν στο τελικό 79-43.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Στον αντίποδα, ο Κώστας Χρυσανθακόπουλος, με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ διασώθηκε για τους ηττημένους.

Οι Tech Buddy τελείωσαν το ματς με 22/34 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 14/23 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα στο ενεργητικό τους 39 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 8 κλεψίματα και 4 μπλοκ, ενώ υπέπεσαν και σε 14 λάθη. Από την άλλη, οι Begoulucky είχαν 13/44 δίποντα, 3/25 τρίποντα και 8/14 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

ΤECH BUDDY: Αγγελόπουλος 21, Αμπατζής, Βαλέρης 1, Γεράνιος 4, Γιαννακόπουλος 17, Δημογιάννης 2, Λιούρδης 15, Παπαδημητρόπουλος 10, Χυτάς 9

BEGOULUCKY: Αθανασόπουλος 4, Ασημακόπουλος, Αυγερινός, Βαρής 4, Γκοτσόπουλος 9, Μπαλάσης 0, Παυλάτος 2, Σκαρτσιάρης 0, Σταθόπουλος, Τακουμάκης 4, Χρυσανθακόπουλος 20