27/05/2023
Khazad Dooms 21 6 11 11 - 49 -
Komic n Tragic 15 16 22 18 - 71 -

Μπασκετάρα και πρόκριση για τους Summer Tragics!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση, εξασφάλισαν οι Summer Tragics το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που έκαναν εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο με το απίθανο δίδυμο Τσιώγκα – Λίγγρη να προσφέρουν πανέμορφες στιγμές, επικρατώντας εύκολα απέναντι στους νεανικούς Khazam Dooms με 49-71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν πολύ καλές επιθετικά, με τους Khazam Dooms να βρίσκουν περισσότερες λύσεις και να παίρνουν προβάδισμα 21 – 15. Σχοινάς με 6 και Ντζερεμες – Τσαντίλας με 5 πόντους αντίστοιχα, οδηγούσαν την επίθεση για τους γηπεδούχους, με τους Tragics να μένουν κοντά στο σκορ κυρίως με τον Λίγγρη που πέτυχε 8 πόντους και τον Παπαδόπουλο που ακολούθησε με 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του αγώνα, καθώς με την εξαιρετική τους άμυνα που δέχτηκε μόλις 6 πόντους και το δίδυμο Σπυράτου και Τσιώγκα να οδηγούν την επίθεση με 5 έκαστος, πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 27 – 31. Στη φτωχή συγκομιδή των βουνών, από ένα καλάθι πέτυχαν οι Τσαντίλας, Ράπτης και Παπακωνσταντίνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εμφανώς καλύτεροι στις τέσσερις γραμμές και με τον Παπαδόπουλο κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό με 8 πόντους και τρίποντες βόμβες από Τσιωγκα(2) – Σπυράτο, έστειλαν τη διαφορά στο + 15. Στο στρατόπεδο των Dooms που εμφάνιζαν αδυναμίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ξεχώρισε μόνο ο Τσαντίλας με 6 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκαναν οι φιλοξενούμενοι και με τον Λίγγρη να συνεχίζει το βιολί του με 4 πόνους, τρίποντο του Σπυράτου και καλάθι από τον Πουλάκη, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 23. Οι Dooms στη συνέχεια έβγαλαν μια μίνι αντίδραση με Γιούνη(5), Σακελλαρίδη(4) και Τζεμολλάρι, για να αναλάβει δράση ο Τσιώγκας με 7 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 49 – 71.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Τσαντίλας με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Khazad είχαν 17 / 38 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 6 / 18 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Tragics είχαν 20 / 45 δίποντα, 7 / 21 τρίποντα , 10 / 14 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Khazad Dooms(Σχινάς): Αθανασίου 2, Γιούνης 3, Ντζερεμές 5, Παπακωνσταντίνου 6, Ράπτης 2, Σακελλαρίδης 4, Σχινάς 6(7ρ.), Τζεμολλάρι 7, Τσαντίλας 14(8ρ.).

Summer Tragics: Βλάχος 3 , Λίγγρης 15(11ρ.), Παπαδόπουλος 16(8ρ.), Παπαντώνης 1, Πουλάκης 2, Σπυράτος 11, Τσιώγκας 23.

Τι μας άρεσε: Οι Summer Tragics περνάνε καλά κι αυτό βγαίνει προς τα έξω.