16/10/2024
ReTirees 15 20 14 21 - 70 -
Meracles 13 17 15 12 - 57 -

Το βάθος πάγκου έκανε τη διαφορά για τους ReTirees!

Με εξαιρετική άμυνα και σερί 12-0 στο τέλος, οι ReTirees πήραν την νίκη απέναντι στους Meracles, σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι στο ξεκίνημα της Master League.

Με πλήρη αποστολή παρατάχθηκαν οι ReTirees, με αρκετές απουσίες και χωρίς τα μεγάλα αστέρια τους οι Meracles. Αμφίρροπο παιχνίδι από το ξεκίνημα, χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να ξεφύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Meracles, με πρωταγωνιστές τους Φασουλάκη, Μακρή, πέρασαν μπροστά στο σκορ (20-24). Οι ReTirees, απάντησαν με σερί 10-0 και συνεχόμενα καλάθια του Κωνσταντίνου Σκοπελίτη (30-24).  Οι Meracles ισοφάρισαν με καλάθι του Σκιαθίτη (30-30), για να απαντήσει ξανά ο ασταμάτητος Σκοπελίτης (35-30).

Στην επανάληψη ο Πλεξουσάκης έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (46-36). Οι Meracles, παρά τις πολλές απουσίες, δεν παράτησαν το ματς και με συνεχόμενους πόντους του Φασουλάκη, πλησίασαν με την λήξη του ημιχρόνου (49-45).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Τραφαλής έφερε ξανά το ματς στα ίσα (49-49). Οι ReTirees ξέφυγαν ξανά με καλάθι του Σκοπελίτη, για να πλησιάσουν οι Meracles στον πόντο (58-57), με τον Ασπρούλια. Οι γηπεδούχοι, με περισσότερες δυνάμεις στο τέλος, έκλεισαν το ματς με σερί 12-0 και πήραν την νίκη με σκορ 70-57.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Τσιλάβης με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Τραφαλής με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ.

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 2, Κτιστάκης 8, Λαρεντζάκης 1, Λιάρος, Παπασωτηρίου, Πλεξουσάκης 16, Σαρρής 2, Σκοπελίτης Μ. 2, Σκοπελίτης Γ. 15, Στόλης 15, Τσιλάβης 8.

Meracles (Αυγουλής): Ασπρούλιας 8, Αυγουλής 1, Γουλανδρής, Μακρής 6, Παπαχαραλάμπους 2, Σκιαθίτης 10, Τραφαλής 10, Φασουλάκης 19.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα στα τελευταία λεπτά των ReTirees.