23/01/2024
Circle BC 8 9 15 16 - 48 -
The Dreamers 17 11 11 10 - 49 -

Ο Βαζούρας είπε τη τελευταία «λέξη»!

Ματσάρα είχαμε το βράδυ της Τρίτης 23 Ιανουαρίου στον Άγιο Νικόλαο στο οποίο οι Dreamers επικράτησαν 48-49 επί της Circle και επέστρεψαν στις νίκες. Ο Βαζούρας με μεγάλο τρίποντο 24 δευτερόλεπτα έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση, ενώ ο Λάμπρου δεν είχε απάντηση και έτσι η 10η νίκη ήρθε για τους Dreamers (10-7). Η Circle για 3η συνεχόμενη αγωνιστική δεν κατάφερε να πάρει κάτι και έπεσε πλέον στο 9-8.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στις αρχές του ματς με Κοντό και Κούριχ, αλλά Ματσούκας και Ζαφειρόπουλος έφεραν το ισόπαλο 7-7. Ο Ελενίτσας έδωσε λύσεις από κοντά, ενώ ο Βαζούρας βρήκε το πρώτο του τρίποντο ώστε το σκορ να πάει στο 7-14. Μάλιστα το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ένα φοβερό buzzer beater του Γεωργίου, ο οποίος ευστόχησε από το κέντρο και διαμόρφωσε το 8-17.

Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, με τους Dreamers να φτάνουν στο +14(8-22). Ο Καλούδης από τη μία έκανε την προσπάθειά του για να μειώσει η Circle, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κωνσταντέλος ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός ώστε οι φιλοξενούμενοι να μείνουν απομακρυσμένοι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +11(17-28).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά, καθώς ο Λαϊνιώτης προσέφερε τη βοήθεια του κοντά στην αντίπαλη ρακέτα, αλλά και ο Βαζούρας σκόραρε πίσω από τα 6,75 και το σκορ έφτασε στο 22-39. Η κατάσταση όμως βελτιώθηκε στη συνέχεια για τους γηπεδούχους, καθώς Ζαφειρόπουλος, Καλούδης και Τουμπανάκης έφτιαξαν ένα σερί 10-0 για το 32-39 με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η επιστροφή της Circle ολοκληρώθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου, όταν ο Τουμπανάκης ισοφάρισε σε 41-41. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία στη συνέχεια, αλλά οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά και το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Ο Ματσούκας με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 46-46, ενώ η ψυχολογία που είχαν πάρει οι γηπεδούχοι τους επέτρεψε να κάνουν το προσπέρασμα για το 48-46. Οι Dreamers κινδύνευαν να πετάξουν στα «σκουπίδια» ότι είχαν φτιάξει σε όλο το ματς, αλλά ο Βαζούρας βγήκε μπροστά και με τρίποντη «βόμβα», 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το 48-49. Ο Λάμπρου θέλησε να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα, αλλά αστόχησε και τίποτα δεν άλλαξε, με τους Dreamers να πανηγυρίζουν μία δραματική νίκη με 48-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λεωνίδας Κωνσταντέλος με 6 πόντους, 3 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Από την Circle ξεχώρισε ο Νεκτάριος Λάμπρου με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Circle μέτρησε 17/40 δίποντα, 3/28 τρίποντα, 5/8 βολές, 44 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Dreamers είχαν 13/39 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 2/6 βολές, 45 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 10 κλέψιματα, 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Circle (Γεωργίου): Γεωργίου, Ζαφειρόπουλος 4(6ρ.), Ζυγούρης 3(2ρ.), Καλούδης 11(8ρ.), Λάμπρου 19(5ρ.), Ματσούκας 5(8ρ.), Παπαχρήστου, Τουμπανάκης 5(8ρ.), Χατζηγιαννίδης 1(6ρ.)

Dreamers (Βαζούρας): Βαζούρας 9(2ρ.), Γεωργίου 6(3ρ.), Ελενίτσας 6(3ρ.), Κοντός 2(1ρ.), Κούριχ 8(8ρ.), Κωνσταντέλος 6(7ρ.), Λαϊνιώτης 6(11ρ.), Παναγόπουλος, Περγαντής 6(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η δραματική εξέλιξη που πήρε το ματς.