05/04/2024
Beeranhas 7 21 14 8 - 50 -
AlsoupoLions 6 10 6 8 - 30 -

Beera ολέ, Beera ολέ, ολέ, ολέ!

Ακολουθώντας την ίδια συνταγή με το πρώτο παιχνίδι, τα Beeranhas ήλεγξαν απόλυτα το ματς, επικράτησαν για δεύτερη φορά απέναντι στους AlsoupoLions και ανέβηκαν στην Development 1!

Ισορροπημένο και κλειστό ήταν το ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τον Κύρκο και τον Μπαλατσούκα να δίνουν λύσεις από κοντά με καλάθια και φάουλ για τα Beeranhas και τους Αντωνόπουλο, Βενιζέλο με ατομικές προσπάθειες για τα λιοντάρια.  Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στα πρώτα δέκα λεπτά, με τους γηπεδούχους να επιβραβεύονται για την πολύ καλή τους άμυνα και να παίρνουν προβάδισμα βραχείας κεφαλής, 7-6.

Με ένα 16-3 σερί στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου, τα Beeranhas έφτιαξαν μαξιλαράκι ασφαλείας 14 πόντων, 23-9, με μπροστάρηδες τον Αναγνωστόπουλο και τον Ευαγγέλου. Ο Αντωνόπουλος φάνηκε να είναι απελπιστικά μόνος του για τους μωβ μέχρι τα μέσα της περιόδου, ο Βενιζέλος στάθηκε δίπλα του με οκτώ πόντους στο τέλος, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να μειώσει σημαντικά τη διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 28-16!

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Τσιφτσής με τέσσερις πόντους φάνηκε να παίρνει μπρος για τους Alsoupolions, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα με τις βολές του Αντωνόπουλου. Τα Beeranhas συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένα και απολεσματικά, κυκλοφόρησαν πολύ καλά τη μπάλα, βρήκαν έξι διαφορετικούς σκόρερ και διατήρησαν έτσι τα ηνία της αναμέτρησης, 42-22.

Όλα είχαν κριθεί στην τελευταία περίοδο, με τα Beeranhas να κάνουν διαχείριση και να βρίσκουν λύσεις επιθετικά δια χειρός Ευαγγέλου, Αναγνωστόπουλου και Δέτση. Μαρκέτος, Βενιζέλος και Αντωνόπουλος τράβηξαν επιθετικά το κουπί για τους Alsoupolions, οι οποίοι υποχρεώθηκαν εν τέλει σε δεύτερη ήττα από τα Beeranhas, τα οποία από του χρόνου θα αγωνίζονται στην Development 1!

Betsson MVP για τα Beeranhas αναδείχτηκε ο Χρήστος Κύρκος με 9 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ από τους Alsoupolions διακρίθηκε ο Βασίλης Κυριακόπουλος με 1 πόντο, 1 κόψιμο και 9 ριμπάουντ.

Beeranhas (Χαϊδάκης): Αναγνωστόπουλος 9, Δέτσης 2, Ευαγγέλου 9, Κουγιεντάκης 3, Κύρκος 9, Μιχαηλίδης 2, Μπαλατσούκας 8, Σταμάτης 2, Χαϊδάκης 6.

Alsoupolions (Βενιζέλος): Αγαπητός, Αντωνόπουλος 9, Βενιζέλος 11, Κατσαχνιάς, Κυριακόπουλος 1, Μαγκώνης, Μαρκέτος 3, Τσιφτσής 6.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή άμυνα των νικητών, για δεύτερο σερί παιχνίδι!