16/02/2024
New York Prits 14 18 17 12 - 61 -
BEGOU.. LUCKY 17 22 11 22 - 72 -

Begoulucky με... φόρα για τα Play Offs

Πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, το Begoulucky πέτυχε μια σπουδαία νίκη επί των New York Prits (61-72) και εξακολουθεί να βρίσκεται στα υψηλά στρώματα του πρωταθλήματος της Development League. Για τους περσινούς ημι- φιναλίστ του θεσμού, αυτή ήταν η 5η νίκη σε 6 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα και πλέον η όρεξη... έχει ανοίξει για τα καλά, με στόχο μια μεγάλη πορεία προς τα Play Offs, ενώ οι Prits υποχώρησαν στο 4-3 και συνεχίζουν να δίνουν τη δική τους μάχη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, σκληρό και επεισοδιακό, αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν πάρα πολύ τη νίκη και έδωσαν μάχη για αυτή. Το Α' μέρος είχε αρκετές εναλλαγές και διακυμάνσεις στο σκορ, με τους Prits να ποντάρουν πολλά στη μάχη των ψηλών, με τον Ηλιόκαυτο να είναι το σημείο αναφοράς, ενώ από πλευράς Begoulucky ο Χρυσανθακόπουλος ήταν εκείνος που... βομβάρδιζε το αντίπαλο καλάθι. Αν και στο ξεκίνημα έμειναν λίγο πίσω στο σκορ, οι Prits βρήκαν τον τρόπο να ανακάμψουν και να πάρουν το προβάδισμα στο τέλος του Α' ημιχρόνου (31-28).

Στην επανάληψη, οι Begoulucky έκαναν ένα εκπληκτικό επιθετικά παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία με το μέρος τους. Με τον Χρυσανθακόπουλο να κάνει πράγματα και θαύματα επιθετικά και τον Αυγερινό να αποτελεί έναν άξιο συμπαραστάτη του σουπερστάρ του Begoulucky, οι τυπικά φιλοξενούμενοι σκόραραν 44 πόντους στο Β΄ μέρος και πήραν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο (61-72).