21/02/2023
Bonobo BC 16 20 16 25 - 77 -
Athens Bucks 10 13 17 23 - 63 -

Βήμα - βήμα οι Bonobo!

Bonobo και Athens bucks έδωσαν ραντεβού για τον μεταξύ τους επαναληπτικό στο πρωτάθλημα, χτες βράδυ στο κλειστό του Athens Sports Hall. Οι Bonobo χρειάζεται να τρέξουν μαραθώνιο αν θέλουν να προλάβουν τα Playoff, ενώ οι Bucks έχουν ήδη ξεκινήσει να ατενίζουν το μέλλον τους στην Development. Τελικά οι "Πίθηκοι" πήραν την πρώτη από τις έξι εφτά νίκες που χρειάζονται με 77-63!

Στα πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα. Με ενέργεια και έμφαση στο τρέξιμο, κατάφεραν να πάρουν μικρή διαφορά ασφαλείας! Φουρλής και Μπάμπαλης ξεχώρισαν, πετυχαίνοντας τους μισούς πόντους του δεκαλέπτου. Στην αντίπερα όχθη ήταν λίγο πιο μοιρασμένα τα πράγματα. Πέρα από τον Ρετουνιώτη που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο δεκάλεπτο, οι υπόλοιποι έξι πόντοι μοιράστηκαν σε τρεις ακόμα παίκτες. Το 16-10 έδειξε ο φωτεινός πίνακας με την λήξη της περιόδου.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους με φτερά στα πόδια. Ο Μπάμπαλης ξεκίνησε να πυροβολεί φτάνοντας γρήγορα - γρήγορα τους 18 πόντους, δίνοντας άερα διψήφιας διαφοράς στην ομάδα του. Οι Bucks ξεκίνησαν να αξιοποιούν τον Αμανατίδη κάτω από τα καλάθια και έκαναν καλύτερο δεκάλεπτο σε σχέση με το πρώτο, όμως παρέμειναν στο κυνήγι της ανατροπής. Το ημίχρονο έκλεισε στο +13 για τους Bonobo με σκορ 36-23.

Το δευτερο ημίχρονο δεν έκρυβε εκπλήξεις στην έκβαση του αγώνα. Οι Bonobo σκόραραν όλοι ανεξαιρέτως και παρέμειναν οδηγοί για ακόμα ένα δεκάλεπτο. Για τους "Αθηναίους" πάλευαν Αμανατίδης- Φωτεινός, χωρίς όμως να μπορούν να κρατήσουν την διαφορά κάτω από τους δέκα - έντεκα πόντους. Το 52-40 απεικόνιζε πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων.

Στο τελευταίο τέταρτο ευτυχήσαμε να δούμε πολύ σκορ και από τα δύο στρατόπεδα. Με ελεύθερο μπάσκετ και τις άμυνες να πηγαίνουν περίπατο, οι ομάδες έβαλαν συνολικά 48 πόντους!  Μπάμπαλης και Αμανατίδης ήταν χάρμα ειδέσθε και δεν μας άφησαν παραπονεμένους, το ακριβώς αντίθετο! Το τελικο σκορ έγραψε 77-63, έχοντας την θετικότερη επίγευση και από τους δύο πάγκους.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σταύρος Μπάμπαλης με ρεκόρ καριέρας σε efficiency στη διοργάνωση, έχοντας 39 πόντους με 7 assists, ένα μπλοκ και 7 rebound, τελειώνοντας τον αγώνα με 47(!) efficiency.Τα ποσοστά ευστοχίας του εντός πεδιάς ήταν τρομερά(79%!) και συγκεκριμένα,σε 28 λεπτά συμμετοχής είχε, 11/14 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 5/6 βολές.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν με, 25/56 δίποντα 6/15 τρίποντα και 9/15 βολές.Μοίρασαν 18 assists, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα πραγματοποίησαν 3 τάπες,είχαν όμως και 7 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Bucks τελείωσαν τον αγώνα με 23/52 δίποντα,4/13 τρίποντα και 5/6 βολές.Μοίρασαν 16 assists, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα έκαναν ωστόσο 15 λάθη.

Bonobo (Φουραδούλας): Κιτσαντάς 1, Λεκάντης 5, Μπάμπαλης Στ. 39, Μπίτσικας 7, Παυλόπουλος 7, Σιαμάνης 6, Φουραδούλας 3, Φουρλής 9(9reb).

Athens Bucks (Γκορίτσας): Αγγέλου, Αμανατίδης 25(15reb), Βελέντζας 6, Δανιάς 2, Ρετουνιώτης 10, Φωτεινός 14, Χάλαρης 6, Χριστόπουλος.

Τι μας άρεσε: Η προσέλευση και το πως ευχαριστιούνται επιτέλους τους αγώνες οι Bucks και η μεστή εμφάνιση των Bonobo!