28/02/2024
Partouzan 13 10 17 17 - 57 -
Δαλάι Κλάμα 12 13 17 11 - 53 -

Βήμα σωτηρίας για την Partouzan!

Υπέροχος αγώνας, υπέροχο πάθος, υπέροχο μπάσκετ! Παρά το πόσο κρίσιμη φαινόταν αλλά και ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στην Partouzan και τους ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ, οι δύο παρέες έπαιξαν τρομερό μπάσκετ, με τη μάχη της σωτηρίας να φαίνεται... καλύτερη για την παρέα του Καραδήμα, καθώς κέρδισε με σκορ 57-53, έπειτα από τεράστια εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Από τη στιγμή που πάτησε στο παρκέ ο Σπύρος ο Παυλόπουλος, η Partouzan πήρε δημιουργία από το ποστ, με τους Νακόπουλο και Τζάνη να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι, κάτι στο οποίο τα πήγαν περίφημα. Οι ΔΑΛΑΙ ήθελαν να απαντήσουν και να ματσάρουν την ενέργεια, με τους Τζώλη και Φλαπούρη να το φέρνουν στα ίσα, να περνούν και μπροστά, αλλά ένα καλάθι του Παυλόπουλου με τη λήξη, έγραψε το 13-12 της Partouzan. Κάθε φάση από το ξεκίνημά του δεύτερου δεκαλέπτου έμοιαζε να είναι και η τελευταία. Οι δύο παρέες δεν ήθελαν να αφήσουν η μία τη άλλη να ξεφύγει, με ένα τρίποντο του Θωμά του Μπέη να γράφει το 23-25 για τους ΔΑΛΑΙ, με την Partouzan να αναμένεται να... απαντήσει στο δεύτερο μέρος!

Το γλυκό σουτ του Μασσαλή και άλλο ένα του Μπέη ήταν αυτά που αρχικά... ξεκόλλησαν και εν συνεχεία απομάκρυναν τους φιλοξενούμενους σε σχεδόν διψήφια διαφορά, με τον δεύτερο ειδικά να κάνει... vintage εμφάνιση! Η καλή κατάσταση που βρισκόταν ο Καρυοφίλλης ήταν... αποκούμπι για τους γηπεδούχους, με αυτόν και τον Τζάνη να κάνουν τα πάντα για τη μείωση του σκορ ξανά και την τρίτη περίοδο, να κλείνει στο 40-42 για την ομάδα του Μπουρελάκου! Στην τελευταία περίοδο του αγώνα ήρθαν τα πάνω κάτω! Μεγάλη εμφάνιση του Νακόπουλου, καλάθια με ειδικό... βάρος και νίκη στο τέλος λοιπόν για την Partouzan, με σκορ 57-53, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στα τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου με το... μαχαίρινατα δόντια για τη σωτηρία!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Νακόπουλος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, κόψιμο, 4 λάθη. Από τους ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τζώλης με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος.

Partouzan (Καραδήμας): Νακόπουλος 21, Παυλόπουλος 4, Ρηγανάκος 8, Καραδήμας 6, Καρυοφίλλης 8, Τζάνης 10.

ΔΑΛΑΙ ΚΛΑΜΑ (Μπουρελάκος): Μπέης 13, Τζώλης 7, Νικηταράς 2, Σωτηράκης Α. 12, Τσίτος 8, Νικολής, Φλαπούρης 4, Σωτηράκης Β, Μασσαλής 7, Σταυρόπουλος, Μπαλατσός.

Τί μας άρεσε: Το πόσο πολύ πάλεψαν οι ομάδες για τη νίκη!