12/04/2022
Ball Don't Lie - - - - - 50 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 51 -

Μαύρο Άλογο και τα μυαλά στα κάγκελα.

Η μοναδική εκπρόσωπος της Development League στο Basketaki Cup έκανε πάλι το θαύμα της, αφού μετά τους καλοκαιρινούς πρωταθλητές Footballistas, απέκλεισε και την Ball don’t Lie σε ένα ματς που κρίθηκε πάλι στην παράταση. 50-51 ήταν το τελικό σκορ με το Orlando να συνεχίζει στο Final 4.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες μπήκαν στο παρκέ με διάθεση για επίθεση. Ο Γεράσιμος Γασπαράτος σημείωσε 9 πόντους για την ομάδα της Ball Don’t Lie, η οποία προηγήθηκε με 3 πόντους (16-13). Το σκορ μοιράστηκε στους παίκτες των Orlando Tragic στο διάστημα αυτό.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Orlando Tragic βρήκαν καλύτερο ρυθμό και σκορ από όλους τους παίκτες τους, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 2 (28-30). Στο διάστημα αυτό, το σκοράρισμα μοιράστηκε και για τους παίκτες της «BDL».

Στην τρίτη περίοδο, οι 2 ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να αφήσουν η μια την άλλη να ξεφύγουν στο σκορ, με τη διαφορά στη λήξη της περιόδου να παραμένει στους 2 (41-43). Ο Παύλος Διονυσόπουλος σημείωσε 10 πόντους για  την ομάδα της Ball Don’t Lie, ενώ ο Πετρόπουλος σημείωσε 6 πόντους για την ομάδα των Orlando Tragic.

Στο 4ο δεκάλεπτο με την διαφορά στο καλάθι, όλα ήταν πιθανά. Μπορεί το Orlando να ήταν πολύ κοντά στο ιστορικό «διπλό», αλλά με τον Μαθιουδάκη να βάζει 1 τρομερό goal-foul το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. 6-4 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 καλάθια είχε ο Μαθιουδάκης για τους γηπεδούχους, ενώ 3 πόντους ο Πετρόπουλος για το Orlando.

Στο εξτρά πεντάλεπτο, το ματς έγινε πιο αργό αλλά και πιο σκληρό. Η κούραση έκανε την εμφάνιση της με τις αντοχές των 2 ομάδων να πέφτουν. Μπορεί η Ball don’t Lie να προσπάθησε και ο Γασπαράτος Π. να έβαλε 1 δύσκολο καλάθι, αλλά οι Orlando Tragic με το τρίποντο του Παπαγεωργίου και το καλάθι του Γοργία πήραν την νίκη και το εισιτήριο στο Final 4. 50-51 ήταν το τελικό σκορ και 3-4 της περιόδου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Χριστόφορος Πετρόπουλος με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ (4-13), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Διονυσόπουλος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ (3-10) και 2 λάθη σε 33 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 19/71 σουτ (26,8%), 3/14 τρίποντα (21,4%), 9/20 βολές (45%), 46 ριμπάουντ (6-40), 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Οι Patras Orlando Tragic είχαν 21/72 σουτ (29,2%), 5/13 τρίποντα (38,5%), 4/12 βολές (33,3%), 53 ριμπάουντ (7-46), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 10 λάθη.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτωνίδης 2, Κακαφώνης, Μπέλλας 1, Γασπαράτος Π. 5, Διονυσόπουλος 17 (13 ριμπ), Γασπαράτος 12 (8 ριμπ), Μαθιουδάκης 6 (9 ριμπ), Σκαμαντζούρας 7.

Patras Orlando Tragic(Γοργίας-Καπώνης-Παπαγεωργίου): Καπώνης 2 (10 ριμπ), Ευσταθόπουλος 8 (9 ριμπ), Πετρόπουλος 13 (17 ριμπ), Γοργίας 5, Κακαβάς 2, Ράπτης, Λάζαρης 1, Παπαγεωργόπουλος 4, Παπαγεωργίου 7, Μπολάνο 9.

Τι μας άρεσε: Οι τρομερές μάχες μεταξύ Διονυσόπουλου και Πετρόπουλου!